Gıda Hattı

Almanya'da koalisyon anlaşması tamam: 8 kadın bakan kabinede!

7 Aralık 2021, 15:27
Paylaş
Almanya'da koalisyon anlaşması tamam: 8 kadın bakan kabinede!

Almanya’da partilerin renklerinden dolayı “Trafik Işığı Koalisyonu” olarak adlandırılan, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) arasında koalisyon anlaşması metni, parti genel başkanları tarafından imzalandı. 9 erkek, 8 kadın bakanın yer alacağı yeni kabinede, Gıda ve Tarım Bakanlığı görevini Cem Özdemir üstlenecek.

Uzun süren koalisyon protokolü görüşmelerinin ardından yapılan parti içi oylamalarda, SPD yüzde 98, FDP yüzde 92 ve Yeşiller yüzde 86'lık oranlarla koalisyon sözleşmesine onay vermişti.

"Daha fazla ilerleme kaydetmeye cesaret etmek" başlığı altındaki koalisyon anlaşması, 177 sayfadan oluşuyor.

Almanya’da koalisyon hükümetinin öncelikleri

Hükümetin açıklanan öncelikli konuları arasında iklim, yeni konut inşası ve dijitalleşme geliyor. Yeni tip korona virüs (Covid-19) ile mücadele de hükümetin öncelikleri arasında yer alıyor. Yeni hükümette başbakanlık görevini üstlenecek olan Olaf Scholz, SPD parti kongresinde yaptığı konuşmada, Covid-19 ile mücadeleyi ilk ve en önemli görevlerden biri olarak nitelendirmiş ve "Korona salgınıyla tüm gücümüzle savaşıyoruz ve bu da bizim başlamak üzere olduğumuz görev. Koalisyon anlaşması, sağlık krizini iklim krizinden önünde tutuyor” ifadesini kullanmıştı.

Bakanlık sayısı arttı, 8 kadın bakan görev yapacak

Scholz'un Şansölye olarak başkanlığını yapacağı yeni kabinede, yeni oluşturulan İnşaat Bakanlığı ile bakanlık sayısı 16'dan 17'ye çıkacak. Kabinenin yaş ortalaması 51,2'den 50,4'e düşerken, kabinedeki kadın sayısı da her zamankinden daha yüksek. Trafik Işığı Koalisyonunda 9 erkek bakan ve 8 kadın bakan yer alacak.

Yeni kabinede Nancy Faeser’ın göreve gelmesiyle ilk kez bir kadın Almanya'da içişleri bakanı oldu. Hubertus Heil, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı olarak yerini korudu. Eski hükümette Adalet Bakanlığını sürdüren Christine Lambrecht, yeni hükümette Savunma Bakanı, Çevre Bakanlığı görevinde bulunan Svenja Schulze, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanı oldu. Sağlık Bakanlığı görevine ise SPD'li sağlık uzmanı Karl Lauterbach getirildi.

Gıda ve Tarım Bakanlığı Cem Özdemir’e emanet!

İmar Bakanlığını Klara Geywitz üstlenirken, Yeşiller Partisinin Eş Başkanı Annalena Baerbock, Dışişleri bakanı, diğer eşbaşkan Robert Habeck de Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı oldu. Anne Spiegel Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanı, Steffi Lemke Çevre, Doğayı Koruma, Nükleer Güvenlik ve Tüketici Koruma Bakanı olurken Cem Özdemir de Gıda ve Tarım Bakanlığı görevini üstlendi.

Maliye Bakanlığı görevine FDP Genel Başkanı Christian Lindner gelirken, Adalet Bakanlığı’na Marco Buschmann, Ulaştırma ve Dijitalleşme Bakanlığına Volker Wissing, Eğitim ve Araştırma Bakanlığına da Bettina Stark-Watzinger getirildi. Başbakanlık Dairesi Başkanlığı görevini de Wolfgang Schmidt yürütecek.

SPD Genel Başanı Olaf Scholz, parlamentoda yapılacak oylama sonrasında, Almanya'nın yeni başbakanı olacak.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.