Gıda Hattı

Almanya’da 4. dalga önlemleri: Toplu ulaşım ve işyerlerine 3G kuralı

19 Kasım 2021, 00:04
Paylaş
Almanya’da 4. dalga önlemleri: Toplu ulaşım ve işyerlerine 3G kuralı

Covid-19 salgınında dördüncü dalgayı yaşayan Almanya’da yeni enfeksiyon koruma yasası, Meclis’te kabul edildi. Ülke genelinde toplu ulaşımda ve iş yerinde 3G (aşı, hastalığı atlatma ya da test) kuralı uygulanmasını öngören düzenlemeye göre, ülke çapında "kapanma" kararı alınmayacak, karar eyalet yönetimlerine bırakılacak.

Almanya’da koalisyon görüşmelerini sürdüren Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından salgınla mücadele için hazırlanan enfeksiyon koruma yasası, Federal Meclis'te oy çokluğu ile kabul edildi. Yapılan oylamada 398 "evet", 254 "hayır" oyu kullanılırken, 36 milletvekili ise "çekimser" kaldı.

Salgınla mücadelede kısıtlamalara yasal dayanak sağlayan ve 25 Kasım'da süresi dolacak olan düzenlemenin yerine geçecek olan yasal düzenlemenin yürürlüğe girebilmesi için, Eyalet Temsilcileri Meclisi'nde (Bundesrat) de onaylanması gerekiyor. Yasa, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in imzalamasının ardından yürürlüğe girecek.

Ulusal çapta kapanma kararı alınamayacak

Yeni yasal düzenlemeye göre, genel kapanma kararı ve mağazaların, dükkanların, okulların kapatılması kararı alınmayacak. Bu konuda her eyalet yönetimi, kendi kararını alabilecek. Ancak iş yerinde ve toplu taşıma araçlarında 3G (aşı, hastalığı atlama ya da test) kuralı ülke çapında geçerli olacak.

Ayrıca ülke çapında hastane ve bakım evi çalışanlarına ve ziyaretçilere, negatif test sonucu ibraz etme zorunluluğu getirilmesi planlanıyor.

Sahte belgeye ağır ceza yolda

Düzenleme ayrıca, Covid-19 test sonucu ile Covid-19 geçirdiğine ya da aşı olduğuna dair sunulan belgelerde sahtecilik yapanlara ağır cezalar içeriyor. Bu kapsamda sahte belgeleri hazırlayanlara ya da örgütlü olarak sahtecilik yapanlara 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası vermesi planlanıyor. Alman polisi bu tür sahte belgelerin 400 Euro'ya kadar satılabildiğini belirtirken, belgede sahteciliğin Almanya'da büyük bir sorun haline geldiği ifade ediliyor.

Merkel, olası koalisyonun başbakanı Scholz ile basın toplantısı düzenledi

Federal Meclisteki oylamanın ardından 16 eyalet başbakanı ile görüşen Başbakan Angela Merkel, kurulması beklenen SPD, Yeşiller ve FDP trafik koalisyonunun başbakan adayı Olaf Scholz ile ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel, ilkbahara kadar aşıya ek olarak, yeni enfeksiyon sayısını azaltmak ve enfeksiyon oranını yavaşlatmak için daha fazla koruyucu önlem alınması gerektiğini ifade etti.

Eyalet başbakanlarının 2G (aşı ya da hastalığı atlatma) kuralının ülke genelinde uygulanması konusunda anlaştıklarını vurgulayan Merkel ayrıca, 2G kuralının gelecekte spor etkinlikleri için de geçerli olması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu kaydetti.

Yeni yıla kadar 30 milyon kişinin aşılanması hedefleniyor

Scholz ise özellikle güçlendirici aşılarla, yılsonuna kadar yaklaşık 30 milyon vatandaşın aşılanmasının gerekli olduğunu belirterek, bunun ulusal bir çaba gerektirdiğini aktardı. Scholz, işyerinde ve toplu taşımada yeni 3G (aşı, hastalığı atlatma ya da test) önlemlerine ilişkin olarak artık kararlı önlemlerin de gerekli olduğunu açıkladı.

Toplantıda, 18 yaşını doldurmuş ve ikinci aşısını 5 ila 6 ay önce olan tüm vatandaşların hatırlatma dozu yaptırabileceği, tüm huzurevi çalışanları ve ziyaretçilerinin günlük olarak negatif test sonucu ve aşılı çalışanların, haftada üç defaya kadar negatif test sonucu sunmalarının zorunluğu olduğu belirtildi.

İşyerinde, işverenin günlük olarak kontrol ettiği ve belgelediği 3G kuralı getirileceği ifade edilen toplantıda, maske zorunluluğuna ek olarak, yerel toplu taşıma ile bölgesel ve uzun mesafe trenlerde de 3G kuralı getirileceği açıklandı.

Salgın yardımı Nisan 2022’ye kadar uzatılacak

Spor ve kültür etkinliklerinin yanı sıra gastronomi ve vücut bakım hizmetleri için 2G kuralının gelecekte ülke çapında geçerli olacağı ifade edilen toplantıda, eyaletlerde hastaneye yatış oranı yüzde 3'ü aşmışsa ve yayılma sınırı yüzde 6’yı aşarsa 2G Plus kurallarının uygulanacağı, yüzde 9 sınırından itibaren temas kısıtlamaları da dahil olmak üzere Enfeksiyondan Korunma Yasası'nın tüm kurallarının devreye gireceği belirtildi.

Geçici salgın yardımının, ekonomik sonuçlarını hafifletmek için 31 Mart 2022'ye kadar üç ay uzatılacağı aktarıldı.

Son 24 saatte rekor vaka kaydedildi

Almanya'da son 24 saatte kayıtlara geçen 65 bin 371 yeni vaka, salgının başlangıcından bu yana 1 günde kaydedilen en yüksek vaka sayısı oldu. Toplam vaka sayısı da 5 milyon 195 bin 321’e ulaştı. Korona virüs nedeniyle son 24 saatte 264 kişinin hayatını kaybettiği Almanya’da toplam can kaybı sayısı ise 98 bin 538’e yükseldi. Ülke genelindeki aktif vaka sayısı 41 bin 900 olarak açıklanırken, 1 hafta içinde virüsün bulaştığı kişi sayısı ise 280 bin 161 olarak kayda geçti. Yoğun bakım servislerinde tedavi gören hasta sayısı 3 bin 296 olarak açıklanırken, hastaların bin 672’sinin solunum sistemine bağlı olduğu ifade edildi.

83 milyon nüfuslu Almanya'da ülke genelinde 27 Aralık’ta başlatılan aşı kampanyalarında halkın yüzde 67,6’sı iki doz aşı oldu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.