Gıda Hattı

Almanya Türkiye'den 2000 kişi istihdam edecek! İşte Almanya'da çalışma şartları...

15 Haziran 2022, 23:02
Paylaş
Almanya Türkiye'den 2000 kişi istihdam edecek! İşte Almanya'da çalışma şartları...
Almanya Türkiye'den 2000 kişi istihdam edecek! İşte Almanya'da çalışma şartları araştırılıyor. Türkiye'de işsizlik rakamları düşmezken Almanya gibi ülkeler iş fırsatları sunuyor. Almanya, personel bulabilmek için rotasını Türkiye'ye çevirdi.

Almanya Türkiye'den 2000 kişi istihdam edecek! İşte Almanya'da çalışma şartları merak ediliyor. Almanya, yaşadığı personel sıkıntısı için Türkiye'den 2 bin kişiyi Almanya'daki havalimanlarında geçici olarak istihdam etmek istiyor.

Yaz mevsimin gelmesi ve dünya genelinde koronavirüs tedbirlerinin kaldırılmasıyla birlikte havalimanlarında yoğunluk yaşayan ve oluşan personel sıkıntısı nedeniyle uçuşlarını iptal etmek zorunda kalan Alman havacılık endüstrisi, Türkiye'den 2 bin kişiyi Almanya'daki havalimanlarında geçici olarak istihdam etmek istediğini açıkladı.

Almanya dahil Avrupa ülkelerindeki havalimanları ve hava yollarında personel eksikliği sebebiyle uçuşlar iptal ediliyor. Avrupa hava limanlarında yaşanan personel eksikliğine çözüm bulmak isteyen Almanya, rotasını Türkiye'ye çevirdi. Almanya havacılık endüstrisi, Türkiye'de 2 bin personel istihdam etmek istiyor.

Almanya'daki Birleşik Hizmet Sendikası'na göre, Frankfurt, Hamburg veya Berlin gibi büyük havaalanları; güvenlik kontrolü veya check-in gibi yerdeki tüm hizmet alanlarında eleman eksikliği yaşıyor.

Man in suit holding hundred and two hundred Turkish Lira banknotes.

Bu sorunun çözülmemesi durumunda Lufthansa'nın, Temmuz ayında Münih ve Frankfurt'taki 900 uçuşu iptal etmek zorunda kalacağı söyleniyor. Alman havacılık endüstrisi, personel sıkıntısına karşı Türkiye'den 2 bin kişiyi Almanya'daki havalimanlarında geçici olarak istihdam etmek istediğini bildirdi.

Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Birliği (BDL), Federal Çalışma Bakanlığı'na yasal engelleri kaldırmayı amaçlayan bir teklif sundu. Teklifte, "Yer hizmetleri alanında 2 bin kişilik personel sıkıntısı var. Bu personel ihtiyacını kısa vadede karşılamanın bir yolu olarak yurtdışından işçi alımını görüyoruz." ifadesi kullandı.

BDL'ye göre, Türkiye'den gelecek işçilerde, A2 seviyesinde Almanca konuşma, hava yolu birliği IATA'nın gerekliliklerini karşılayan sertifikalı tehlikeli madde eğitimlerine sahip olma ve Alman güvenilirlik kontrollerinin gereksinimlerini karşılama koşulları aranıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.