Gıda Hattı

Almanya, Delta mutasyonuna karşı ek aşılama başlatıyor

3 Ağustos 2021, 13:35
Paylaş
Almanya, Delta mutasyonuna karşı ek aşılama başlatıyor
Almanya’da Eylül ayından itibaren yaşlı ve risk altındaki gruplara ek aşılamanın başlatılması kararlaştırıldı.

Covid-19’un Delta mutasyonu ülkeleri yeni önlemler almaya iterken, Almanya’da Eylül ayından itibaren yaşlı ve risk altındaki gruplara ek aşılamanın başlatılması kararlaştırıldı.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, 16 eyaletin sağlık bakanları ile görüşmesinin ardından ülkede Covid-19’a karşı alınan yeni önlemleri açıkladı.

Eyalet sağlık bakanları, ek aşılama kararı aldı

Sağlık bakanlarının Covid-19’un Hindistan’da ortaya çıkan Delta mutasyonuna karşı ve kış aylarına hazırlıklı girebilmek için yaşlı ve risk altındaki gruplara Eylül ayından itibaren ek aşı dozu sunulması konusunda anlaştıklarını belirten Spahn, bakanların 12-17 yaş arasındaki çocukların aşı olmasının kolaylaştırılması ve yaygınlaştırılmasını da memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Bakan Spahn, aşı merkezlerinde veya diğer uygun yerlerde 12-17 yaş arası çocuklara aşı imkanı sunulacağını açıklarken, üniversitelerde ve meslek yüksekokullarında gençler ve genç yetişkinler için aşı uygulaması konusunda planlanma yapıldığını bildirdi. Spahn, “İsteyen herkes yaz aylarında aşılanabilir. Her yaş grubuna yetecek kadar aşımız var. Doktor tavsiyesi üzerine aşı yaptırmaya karar veren 12-17 yaş arası çocuklar da aşı olarak kendilerini ve başkalarını koruyabilir” dedi.

Almanya'da sadece risk altında olan veya Covid-19'a yakalanma riski yüksek kişilerle yaşayan 12-17 yaş arası çocukların aşı olması öneriliyor.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.