Gıda Hattı

Almanya'da süt üreticileri grevde

6 Haziran 2008, 15:43
Paylaş

Avrupa'nın en büyük süt üreticisi Almanya'da kazançlarının maliyetlerinden düşük olduğunu söyleyen çiftçiler tesislere süt vermeyi durdurdu.

Piyasada şimdiden sıkıntı başgöstermeye başladı. Çiftçiler süt ürünlerine verilen fiyatın düşüklüğünü protesto ediyor. Maliyetlerinin çok arttığını, gelirlerinin de aynı ölçüde azaldığını söylüyorlar. Çiftçilerin ürettikleri sütler de eylem nedeniyle şu anda buzağıları beslemekte kullanılıyor ya da toprağa karıştırılarak gübre haline getiriliyor.

Gransee bölgesinden bir süt üreticisi olan Christian Paries, sattığı her litre süt için 30 cent kazandığını ama maliyetinin 38 centin üzerinde olduğunu söylüyor... Alman çiftçi "Sütümüzü ziyan etmek istemiyoruz ama bir litre süt için daha fazla paraya ihtiyacımız var. Ama büyük tesisler bize, bu parayı vermek istemedikleri için başka seçeneğimiz yok."

Süt üreticileri, yüzden fazla süt ve süt ürünü tesisinin çevresini traktörleriyle kuşatarak giriş çıkışlara kapattı. Amaç başka üreticilerin süt getirerek boykotu kırmasını önlemek. Perakende süt ürünleri satıcıları da halkı paniğe kapılıp marketlere koşmamaları konusunda uyarıyor. Ama Almanya'daki bazı süpermarketlerde, süt ürünleri stokunun azaldığı bildiriliyor. Yeni bir kamuoyu yoklamasına göre, tüketiciler süt ürünlerine daha fazla para ödemeye hazır. Ancak taraflar arasındaki görüşmelerin yakın zamanda bir sonuç vereceğine dair bir belirti görünmüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.