Gıda Hattı

Almanya'da Etno-Market Büyüyor

2 Kasım 2007, 16:31
Paylaş

Sayıları 15 milyonu bulan göçmenlerin Almanya'da kültürlerine uygun ürün arayışı sürekli büyüyen bir pazar yarattı. Araştırmalara göre Almanya’daki Türk marketlerinin cirosu 10 milyar Euro’ya ulaşıyor

Almanya’nın marketlerinde bütün dünyadan ithal edilen her türlü ürünü bulmak mümkün. Çin portakalından, dondurulmuş İtalyan keme mantarına ya da cacığa kadar piyasada herşey var. Alman tüketicinin damağında egzotik ya da yabancıl tad bırakan bu ürünler sayıları 15 milyonu bulan Almanya’daki göçmenlere ise anavatanlarının lezzetini taşıyor. Ama göçmen aileleri pişirecekleri kendi yemeklerinin bütün malzemesini Alman marketlerinde bulamıyorlar.

Mustafa Kızılgedik, Alman salçasının Türkiye’deki gibi katı ve pek olmadığını, biraz sulu geldiğini söylüyor. Berlin’in Neukölln ilçesinde bakkallık yapan Mustafa Kızılgedik hemşehrilerinin damak tadına uygun ürünler sattıklarını söylüyor.

Kızılgediklerin marketi Cumartesi günleri dolup taşar. Kasadan buzdolaplarına uzanan beşer kiloluk pirinç ve nohut torbaları arasındaki koridorda yine uzun bir kuyruk oluşmuş. Berlin’li Türk işadamı müşterisinin %60’ını Türklerin oluşturduğunu, Arap ve Yugoslavlar dışında yüzde on onbeş oranında da Alman müşterilerinin olduğunu söylüyor.

Bu tip marketlerde satılan ürünler başka yerde bulunmuyor. Çoğunun üzerinde Alman malı yazılı bu ürünler Almanya’daki Türk şirketlerince pazarlanıyor. Almanya’daki Türk marketlerinin cirosu on milyar euro’yu buluyor. Tezgahtar Melis Kösedağ pişmaniyeyi hiçbir Alman dükkanında bulamazsınız derken bir müşteri de bakkalda memleket havasını kokladıklarını, Türk ürünlerini başka yerlerde bulamadıklarını ve bu gibi mekanlarda hasret giderdiklerini anlatıyor

Almanya nüfusunun beşte biri yabancı asıllı. Bu müşteri potansiyelinden yararlanmak isteyen büyük Alman tröstleri de şubelerinde sık sık Türk ürünlerinden oluşan reyonlar kuruyorlar. Büyük mağazalar zincirinden Rewe’nin basın sözcüsü Wolfram Schmuck, ürünlerin seçimini şubelere bıraktıklarını ve, Rus, İtalyan, Türk ya da Yunan müşteriye görre ürün arzetmeye çalıştıklarını anlatıyor.

Göçmenlerin ağırlıklı olarak yaşadıkları kentlere göre de ürün yelpazesi farklılık gösterebiliyor. Örneğin Frankfurt’ta Hint gıda maddelerinin her çeşidini bulmak mümkün. Hannover de ise tezgahlar Türkler’e hitap ediyor. Köln’de de İtalya’daki gibi alışveriş yapmak mümkün. Göçmenlerin tüketim alışkanlıklarını inceleyen Hamburg Üniversitesi öğretim üyelerinden Profesör Onno Hoffmeister, Alman toplumuna uyumla tüketim alışkanlığının farklı olmasını çelişkili bulmuyor.

Hoffmeister ‘Rus göçmenler anavatanlarının diğer bölgelerinden gelen Ruslar’la kaynaşırlarsa yaşadıkları topluma daha çabuk entegre olabiliyorlar. Artık Almanlaşmış diyebileceğimiz Ruslar’ın Rus yemeği yemelerine şaşmamalıyız, diyor. Türk kasaplarında helal et satılmasından Almanlar da memnun. Bir Alman müşteri Türk kasabındaki et mamüllerinin lezzetini Alman marketinde bulamadığnı anlatıyor. Dw-world.de/31.10.07

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.