Gıda Hattı

Almanya ambalajlı ürün yasasındaki değişiklik ihracatçılar için ne getiriyor?

20 Ağustos 2019, 10:43
Paylaş
Almanya ambalajlı ürün yasasındaki değişiklik ihracatçılar için ne getiriyor?

Almanya'nın 1 Ocak 2019'da güncellediği atık yönetimi yasaları nedeniyle ülkeye ambalajlı ürün ihraç edecek üreticilerin öncelikle kayıt yaptırması gerekiyor.

Almanya bu yılın başında atık yönetimi yasalarını güncelledi. Güncelleme ülkenin çevre koruma hedefleri yönünde ilerlemesini, mevzuattaki boşlukların giderilmesini amaçlıyor. Bu çerçevede ülkeye ambalajlı gıda ihraç eden üreticilerin kayıt yaptırması zorunluluğu getirildi. Kayıt işlerinin yürütülmesi çoğunlukla Almanya'daki ithalatçı tarafından yapılsa da, firmalar dikkatli olmaları konusunda uyarılıyor. Almanya'ya ihracat yapacak firmaların, mevzuat gereği ortaya çıkan yükümlülüklerin paylaşımını satış anlaşması sırasında açıkça belirlemesi gerekiyor. Firmanın kayıt yaptırmaması satış yasağına ve 200 bin Avroya varan cezalara neden olabiliyor.

GAIN raporuna göre; 90'lı yılların başında tüketici atıklarının, özellikle de plastiklerin çevresel etkilerinden endişe duyan Almanya, ambalaj, atık yönetimi ve geri dönüşüm konularında sürdürülebilirliğin sağlanması için bir Ambalaj Yönetmeliği (Verpackungsverordnung) yayınladı. Yönetmelik tüketiciye yönelik ambalajlı ürünlerin üretici ve distribütörlerine atık toplama ve geri dönüşüm yükümlülükleri getirdi.

plastik gıda ambalajı ambalaj malzemeleri ambalajlı ürün

Ambalajlı ürün üreticileri üçüncü taraflarla kontrat imzalayacak

Bu yükümlülüklerin yerine getirilmesi için firmalara atık toplama, sınıflandırma ve geri dönüşüm hizmetleri sunan üçüncü taraflarla kontrat imzalama zorunluluğu da geldi. İkili sistem adı verilen bu sistem 2019 yılı başına kadar yürürlükte kaldı. Bu yılın başında ise Yönetmelikte bazı değişiklikler yapılarak Ambalaj Kanunu (Verpackungsgesetz) adıyla yasalaştırıldı.

Yeni yasada yönetim ve yaptırımların uygulanması için merkezi bir otorite belirlendi. Yeni yasaya göre "ilk dağıtıcı" bu otoriteye kayıt yaptırmak durumunda. İlk dağıtıcının tanımı, Almanya'ya giriş sırasında ürünlerin yasal yükümlülüğünü taşıyan taraf olarak yapıldı. Bu taraf genellikle Almanya'da konuşlanmış olan ithalatçı firma olsa da, ihracatçıların ithalatçı Alman firmalarla yaptıkları satış anlaşmalarında bu yükümlülüğün kimde olduğu konusunu netleştirmeleri öneriliyor. Yasa gereği ürünlerini kayıtsız olarak ülkeye soktuğu belirlenen firmalara satış yasağı ve 200 bin Avroya kadar para cezası gelebiliyor.

İkili sistem yeni yasada da devam ediyor. Ambalajlı gıda üreticisi ya da dağıtıcısı firma ile atık toplayan ve geri dönüştüren üçüncü taraf arasında lisans ücretlerinin çevreyle dost ambalajlamayı teşvik edecek şekilde belirlenmesi zorunlu tutuluyor. Daha kolay geri dönüştürülebilen ya da yenilenebilir ambalajlar için daha düşük ücretler belirleniyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.