Gıda Hattı

Alman uzmandan Omicron ile Delta’dan ölüm analizi!

22 Ocak 2022, 14:54
Paylaş
Alman uzmandan Omicron ile Delta’dan ölüm analizi!

Almanya Robert Koch Enstitüsü veri uzmanı Profesör Christian Hesse, Delta’ya göre daha bulaşıcı olduğu belirlenen Omicron mutasyonundaki ölüm oranının 8 kat daha az olduğunu söyledi.

Delta ve Omicron mutasyonları arasındaki ölüm oranlarını analiz eden Robert Koch Enstitüsü (RKİ) veri uzmanı Profesör Christian Hesse, Omicron’un diğer mutasyonlara göre daha hızlı yayıldığını ve daha hafif atlatıldığını, Güney Afrika, ABD ve İngiltere’den gelen verilere göre Omicron mutasyonuna bağlı ölümlerin daha düşük olduğunu açıkladı.

Almanya’daki yeni vakaların yüzde 89’u Omicron mutasyonu

Profesör Hesse, geçen hafta ülkedeki Covid-19 vakalarının yüzde 89'unu oluşturan Omicron vakalarının, bir hafta içinde yüzde 40’lardan yüzde 80’lere çıktığını kaydetti. Hesse, buna paralel olarak haftalık insidans sayılarının iki katına çıkmasının mutasyonun hızlı yayılışına bir örnek olduğunu ifade ederek, Omicron’u bir gelgit dalgasına benzetti.

Omicron mutasyonuna yakalanan hastaların yoğun bakım servisleri yerine genel serviste tedavi olduğunu vurgulayan Hesse, “Omicron ile enfekte olan her 10 kişiden biri ve Delta ile enfekte olan her 5 kişiden biri hastaneye yatıyor” dedi.

Hesse, Omicron vakalarındaki artışın sürmesi halinde yoğun bakım ünitelerinin sayısının tekrar artacağını da dile getirdi.

“Ölüm oranları Delta’ya göre 8 kat daha düşük”

“RKİ verilerine göre son 4 haftada Omicron ile enfekte olan 2 bin 100 kişiden 1'i semptom göstererek hayatını kaybetti” bilgisini paylaşan Hesse, Ekim ayında Delta mutasyonuna yakalanan 250 hastadan 1'inin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Omicron mutasyonundaki ölüm oranı Delta’ya göre 8 kat daha az” ifadelerini kullandı.

Hesse, Omicron'da ölüm oranı ile aşı arasında açık bir bağlantı olduğunun da altını çizerek, “Aşısız kişiler için ölüm riski bin 400 kişide bir, aşılı kişilerde ise 2 bin 600'de 1 olarak biliniyor” dedi.

Robert Koch Enstitüsü, son 24 saatte Almanya’da 135 bin 461 yeni vaka tespit edildiğini ve 179 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Toplam vaka sayısının 8 milyon 596 bin 7'ye ulaştığı ülkede, 116 bin 664 kişi hayatını kaybetti. Bir hafta içinde Covid-19’a yakalanan kişi sayısı ise 642 bin 504 olarak tespit edildi. Ülke genelinde haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısı (insidans) 772,7 olarak belirlendi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.