Gıda Hattı

Alkollü İçecek Pazarı Birayla Yüzde 35 Büyüdü

22 Ağustos 2007, 16:47
Paylaş

Türkiye'nin 5 büyük ilindeki alkollü içecek pazarının, yılın ilk 6 ayında, bir önceki döneme göre yüzde 35 büyüdüğü bildirildi. Ipsos KMG Perakende Ölçüm ve Araştırmaları Bölümü tarafından İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana'da gerçekleştirilen Ev Dışı/Yerinde Tüketim Paneli, ilk altı ay sonuçları açıklandı.

Sonuçlara göre, 2006 yılında 2005 yılına göre yüzde 9'luk düşüş yaşanan pazarda, 2007 tüketimi, 2005 seviyelerinin de üzerinde gerçekleşti. Alkollü içecek pazarının yüzde 82'sini oluşturan bira tüketimi yüzde 37 artarak alkollü içecek pazarının büyümesine öncülük etti.

Votka tüketimi arttı

Votka yüzde 41 oranında büyüyerek alkollü içeceklerde en yüksek büyümeyi gerçekleştirdi. Alkollü içeceklerde en büyük düşüş ise romda yaşandı. Rom tüketimi 2007 yılının ilk yarısında yüzde 34 oranında azaldı.

Ocak-Haziran 2007 döneminde söz konusu 5 ildeki toplam alkollü içecekler pazarında tüketim miktarı, bir önceki döneme göre yüzde 35 artarken, birada yüzde 37, rakıda yüzde 19, şarapta yüzde 29, viskide yüzde 35, cinde yüzde 11, tekilada yüzde 3, konyakta yüzde 1'lik artış yaşandı. Likörde ise yüzde 26 oranında düşüş gözlendi. Kategori bazında birada yüzde 82, rakıda yüzde 9, şarapta yüzde 7 ve diğer içeceklerde yüzde 2'lik artış oldu.

Aromalı biralar yeni pazar yarattı

Ipsos KMG Perakende Ölçüm ve Araştırmaları Koordinatörü Renan Burduroğlu, 2006 yılında ciddi düşüş yaşanan alkollü içecek pazarında, 2007 yılı tüketiminde büyüme gerçekleşerek 2005 yılı seviyesine gelindiğini belirterek, "Pazarda önemli role sahip bira, diğer kategorilere göre en fazla büyüyen grup olarak karşımıza çıkıyor" dedi. Aromalı biraların da piyasaya çıkmasıyla yeni bir pazar yaratıldığını kaydeden Burduroğlu şöyle konuştu:

"Aromalı biralar toplam tüketimin çok küçük bir kısmını oluşturmasına karşın yeni tatlarıyla tüketiciye değişik alternatifler sunuyor. Bira pazarının bu yeni kategoriyle bir miktar büyüme sağlayabileceğini düşünüyoruz" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.