AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Alkollü içeceklerde 2019 yılı ÖTV tutarları belirlendi

Alkollü içeceklerde 2019 yılı ÖTV tutarları belirlendi
1 Ocak 2019, 15:13

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı mallara uygulanacak Tütün Fonu tutarları ile alkollü içecekler için Özel Tüketim Vergisi ÖTV tutarları yeniden belirlendi.

Bazı Mallara Uygulanacak Tütün Fonu Tutarları ile Özel Tüketim Vergisi Tutarlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 536), 31 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’nin 4. Mükerrer sayısında yayımlandı.

Tütün Fonu tutarları

Bazı mallara uygulanacak Tütün Fonu tutarları ile özel tüketim vergisi tutarlarının yeniden tespit edildiği Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, Bazı Mallara Uygulanacak Tütün Fonu Tutarlarının Belirlenmesine Dair Kararın 2’inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “150 $/ton” ibaresi, “0 $/ton” şeklinde değiştirildi.

Bu değişiklikle, yabancı tütün ile yurt içinde harmanlanmış ve imal edilmiş (blended) sigaraların bünyesine giren yabancı tütünün ithali sırasında CİF bedeli üzerinden fon alınmayacak.

alkollu-icki-gidahatti

Alkollü içeceklerin ÖTV tutarları

Kararla, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanuna ekli III sayılı listesinin (A) cetvelinde yer alan bazı malların (alkollü içeceklerin) asgari maktu vergi tutarları şöyle belirlendi:

Söz konusu kanunun 12’nci maddesinin 3 numaralı fıkrası hükmü, yukardaki asgari maktu vergi tutarları hakkında 2019 yılı Ocak-Haziran dönemi için uygulanmayacak.

1 Ocak 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.