Gıda Hattı

Alkol kullanımı koronavirüs aşısını etkiliyor mu? Uzmanlar ne diyor?

5 Mayıs 2021, 22:49
Paylaş
Alkol kullanımı koronavirüs aşısını etkiliyor mu? Uzmanlar ne diyor?

Koronavirüs aşısı yaptırdıktan sonra alkol tüketmenin aşının etkisini azaltacağına veya zararlı olabileceğine ilişkin birçok iddia var. Peki uzmanlar bu konuda ne diyor? Gelin bakalım…

Yurtdışı kaynaklı bazı haber ve sosyal medya paylaşımlarında koronavirüs aşısı olduktan sonra alkol tüketmenin, aşının etkinliğini azaltabileceğini ilişkin iddialar ortaya atıldı. Bu iddialar ne kadar doğru? Sağlık otoriteleri ne diyor?

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency) tarafından yapılan açıklamada, “Alkol tüketiminin koronavirüs aşısının etkinliğini olumsuz etkilediğine ilişkin mevcut bir kanıt bulunmuyor. Bu konuda endişesi olanların bir doktor ile görüşmesini tavsiye ediyor” dedi.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) de şu ana dek alkol tüketiminin aşının etkinliğini olumsuz etkilediğine ilişkin bir uyarıda bulunmadı.

| Koronavirüs erkeklerde kısırlığa yol açar mı? Aşılar güvenli mi? |

Peki bu teori nereden çıktı?

Alkol tüketiminin aşıyı olumsuz etkileyeceğine ilişkin iddialar birçok farklı ülkede ortaya atıldı. Bu konunun ilk kez Rusya’da konuşulduğu tahmin ediliyor. Rusya’da yetkililer, alkolün ‘vücudun koronavirüse karşı bağışıklık geliştirme kabiliyetini’ olumsuz etkileyeceği yönünde resmi bir uyarı yaptı.

Uzmanlar ne diyor?

Kaliforniya Üniversitesi Virüs Araştırma Merkezi direktörü Ilhem Messaoudi, aşırı alkol tüketiminin vücudun bağışıklık tepkisini bozabileceğini, kişiyi enfeksiyona daha açık hale getirebileceğini söylüyor.

Messaoudi, “Alkolü ölçülü tüketiyorsanız, aşı döneminde alkol tüketimiyle ilgili bir riskiniz olmaz. Ancak ölçülü tüketimin ne olduğu konusunda hassas davranmanız gerekiyor. Fazla alkol tüketmek, bağışıklık sistemi dahil olmak üzere tüm biyolojik sistemleri etkiliyor. Ölçülü olmaktan uzaklaştığınız anda bu etkiler görülüyor. Bu nedenle dikkatli alkol tüketiminde aşırıya kaçmak oldukça tehlikeli” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.