AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Alkol alırken bir kez daha düşünün!

Alkol alırken bir kez daha düşünün!
29 Şubat 2016, 16:18

Alcoholism: Clinical and Experimental Research (Alkolizm: Klinik ve Deneysel Araştırma) dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre hamilelik döneminde tüketilen alkol çok düşük dozda olsa bile gelecek üç kuşakta alkolizm riskini artırıyor.

gebe-alkol-gidahattiÖnceki çalışmalar, alkol kullanımının ve alkol kullanımına bağlı rahatsızlıkların dünya genelinde önemli bir sağlık tehdidi oluşturduğunu ortaya koymuştu. Alcoholism: Clinical and Experimental Research dergisinde yayınlanan araştırma ise hamileyken alkol alan annelerin bebeklerinin, ergenlik ya da yetişkinlikte alkol bağımlısı olma riskinin çok yüksek olduğunu ortaya koydu.

Gençlerin alkol alma alışkanlığını etkileyen çeşitli faktörler var. Risk alma isteği, isyankar davranışlar ve arkadaşları tarafından dışlanma korkusu ergenlerin alkol tüketme nedenlerinden bazıları.

Hamilelik ya da emzirme döneminde alkol alan annesi nedeniyle çok erken yaşta alkole maruz kalan bebeğin, büyüdüğünde alkole karşı eğilimi artar. Bir çalışma, Amerika, Pennsylvania’daki 8-10 yaş arası çocukların %39’unun en az bir kere sarhoş olduklarını ya da alkolün tadına baktıklarını ortaya koydu.

Bilim adamları, hamileliği boyunca en az üç kez alkol alan annelerin bebeklerinin, hamileliğinde alkol almayan annelerin bebeklerine kıyasla alkol bağımlısı olma risklerinin çok daha yüksek olduğunu saptadı.

Bilim adamlarına göre bunun nedeni, doğum öncesi alınan alkolün bebeğin beyninde nörofizyolojik değişimlere yol açması.

Amerikalı kadınların %10-15’inin hamileliği boyunca alkol tükettiği tahmin ediliyor.

Sadece dört bardak bebeğin alkolden etkilenmesine yeter!

gebe-alkol-gidahattiNew York, Binghamton Üniversitesi Psikoloji Bölümü Profesörü Nicole Cameron, Connecticut Üniversitesi’nden Michael Nizhnikov ve meslektaşları, hamilelik döneminde alkol tüketiminin gelecek nesiller üzerindeki etkisini incelemek için bir çalışma yaptılar.

Araştırmacılar; gebe farelere, bir bardak şaraba eşdeğer alkolü dört kez üst üste verdiler. Daha sonra araştırmacılar, anneleri ya da büyük anneleri gebelik esnasında alkol alan farelerin, daha fazla alkol tüketip tüketmediklerini öğrenebilmek amacıyla sonraki iki neslin su ve alkol tüketimlerini incelediler.

Çalışmanın sonunda annesi ya da büyük annesi hamileliği boyunca bir bardak şarap eşdeğerindeki alkolü dört kez tüketen farelerin, su yerine alkolü tercih ettiği ve alkole karşı farklı bir hassasiyet geliştirdiği gözlemlendi. Bu demek oluyor ki, sadece dört bardak alkol, bebeğin alkol hassasiyetini etkiliyor ve çocukların alkolik olma ihtimalini artırıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.