AramaArama
Gıda Hattı

Alışveriş çılgınlığı günleri...

16 Kasım 2018, 16:17
Paylaş

22 Kasım Perşembe akşamı başlayacak Efsane Cuma (Black Friday) kapsamında muhtemel ki bütün mağazalar ve e-ticaret yapan portallar kampanyalar yapacaklar. İster alışveriş çılgınlığı ister özenti deyin, bu bir toplumsal gerçek ve insanlar imkanları ölçüsünde en hesaplı alışverişi, yeri geldiğinde temin etmek istiyor.

Fikri Türkel

Amerika için Kasım ve Aralık ayı önemli. Şükran Günü ve Noel, alışverişin zirve yaptığı iki dönemdir. Sadece Walmart, Şükran Günü milyar dolar satış yapıyor. Artık Amazon da Walmart ile yarışıyor. Çünkü internet satışları yükselişini sürdürüyor ve geleneksel mağazalar yerini e-ticaret portallarına bırakıyor.

Yıl sonu olması itibariyle, Şükran Günü ve Yılbaşı satışları bir nevi şirketlerin de yıl sonu hedeflerini yakalamaları için kampanya yapmalarına da fırsat veriyor.

Çinli Alibaba "Bekarlar Günü" dedi!

Bu ikiliye şimdi Çinli Alibaba eklendi. Amerika'nın Şükran Günü'ne karşılık onlar da 11/11, yani 11 Kasım'da Bekarlar Günü (Single’s Day) düzenlemeye başladı. Alibaba, 11/11 gününde her yıl satışlarını katılıyor ve bu yılki 11 kasım satışları 31 milyar dolar ciroya ulaştı.

Single’s Day’de elde edilen satış rakamının 2017’deki Siber Pazartesi ve Kara Cuma satışlarının iki katı hacminde olduğunu söylemekte de fayda var. Alibaba’nın geçen yılın Bekarlar Günü satışlarının 25 milyar dolar olduğunu hatırlatayım.

Dünyadaki alışveriş çılgınlığının bize de yansıdığını ve bizim geleneklerimizle hiç ilgisi olmayan Amerikalıların Şükran Günü öncesi yapılan Black Friday alışverişinin bizde de başladığını hatırlatmak istiyorum.

Nasıl St. Valentine Day yani Sevgililer Günü bizde de kutlanmaya başladı ve onunla birlikte o gün alışveriş çılgınlığı başladıysa, Şükran Günü günü öncesi yaşanan çılgınlık, e-ticaretin küresel hale gelmesiyle bizde de alışveriş tetikledi.

Olayı, özenti ve çılgınlığa indirgememeli!

Olayı sadece özentiye ve çılgınlığa da indirgememek gerekiyor. Amerika’da Black Friday, Noel, Super Bowl, St. Valentine Day gibi Çin’de başlayan Single Day alışveriş furyası, enflasyonla mücadele konusunda önemli bir araç niteliği de taşımaya başladı.

Bu yıl, Çin’de yaşayan 300 milyon orta kesimin alışverişleri geçen yıla oranla bu yıl düşmüş olsa bile, 11 Kasım’daki Single Day kampanyasında Alibaba geçen yıla oranla satışlarını yüzde 56 artırmış oldu. Bunun temel mantığı da kampanyadaki büyük indirimler olmasına bağlanıyor.

Amerika’da Şükran Günü öncesi kampanya ile birlikte pazar gecesi de hindi satışları başta olmak üzere yiyecek satışları zirve yapıyor. Öyle ki 50 milyona yakın hindi ve 1 milyar doları aşan hindi harcaması yapılıyor. Diğer yiyecekleri de birlikte düşünmenizi istiyorum.

Ardından Şükran Günü sonrası pazartesi satışları da bir nevi durumu toparlıyor.

Her fırsatı endüstriye dönüştürmek!

Amerika, her fırsatı bir endüstri haline getirmeyi biliyor. Netflix kanalında Şükran Günü sebebiyle onlarca günün anlamına yönelik film vizyona sokuluyor. Noel öncesi, Sevgililer Günü öncesi ve diğer önemli günler öncesi de konuya özgü filmler vizyona sokulduğu gibi…

İşin eğlence kısmı ile birlikte ekonomiye katkısı eğlenceden öteye geçiyor. Mesela bir Super Bowl bir spor finalinden öte “Super Bowl endüstri” olarak ele alabiliriz.

Amerikan Futbol finali olan Super Bowl gecesi, televizyon tarihinin en pahalı reklamlarının yayınlandığı program oluyor. 30 saniyelik reklam filminin tutarı 5 milyon dolara çıktığını gördük.

Super Bowl ile başlayan seremoniler gecesi Grammy yani Oscar ile birbirini tamamlıyor. Yine 14 Şubat’taki Valentine’s Day yani Sevgililer Günü’nü, ekonomiyi hareketlendiren diğer önemli bir gün olarak sayabiliriz.

Altı yıl önceki final rakamlarıyla bugünü kıyaslayalım. 173 milyon Amerikalı ile 156 ülkede izlenen Super Bowl’un ekonomiye katkısının 11 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. O tarihte final öncesi 5 milyon led ekran televizyon satışı gerçekleşmiş Amerika’da.

Maç boyunca 52 reklam filmi yayınlandı. Bizde olsa kaç tane yayınlanırdı acaba?

Maçın oynandığı Lucas Oil (Indianapolis) Stadı’na gelen taraftarların yalnızca konaklama ve alışveriş harcamaları bile bölgeye yaklaşık 200 milyon dolarlık bir katkı sağlamıştı.

İki yıl önceki finalde ise yeni rekorlar kırıldı: ABD Ulusal Perakendeciler Birliği'nden (NRF) derlediği tahmini verilere göre, ülkede her yıl festival havası yaratan Super Bowl için bu sene kişi başına ortalama 82,19 dolarla toplamda 15,5 milyar dolarlık rekor harcama yapıldı.

İki yıl önce de izleyicide yine rekor kırıldı. 189 milyon Amerikalının izlediği final mücadelesi için 8,6 milyon televizyon olmak üzere toplam 20,9 milyon yeni ürün satılmasıyla sonuçlandı. Haliyle yeni televizyonlar arasında 4K olanları yarıştı.

Ayrıca, Technomic adlı araştırma şirketinin verilerine göre, Şükran Günü'nden sonra en fazla yiyecek ve içecek tüketilen gün olan Super Bowl Pazarı'nda yaklaşık 14,5 milyon pizza, 1,3 milyar tavuk kanadı ve 1,2 milyar litre alkol tüketildi.

Super Bowl finali

ABD'de her yıl büyük bir heyecanla beklenen ve bu yıl 52'ncisi düzenlenecek olan Super Bowl'un bilet fiyatları rekor seviyeye çıkarken, yayıncı kuruluşun reklamlar için talep ettiği ücret de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD'de en yaygın kullanılan online bilet satış sitesi StubHub'ın verilerine göre, mücadelenin ortalama bilet fiyatı 5 bin 415 dolarla ABD tarihinde bir spor müsabakası için ödenen en yüksek ortalama ücret olarak tarihe geçti.

Verilere göre, 52'nci Super Bowl müsabakası için satılan en ucuz bilet 2 bin 350 dolar olurken, en pahalı bilet 22 bin dolardan alıcı buldu.

StubHub yetkilileri, ellerindeki biletlerin neredeyse tamamının tükendiğini belirtirken, ABD'deki diğer online bilet satış siteleri TicketIQ, SeatGeek veTickPick'te ortalama bilet fiyatı 7 bin dolara kadar tırmandı.

Bugüne kadarki en pahalı Super Bowl biletleri ise ortalama 4 bin 821 dolarla 2 yıl önce Carolina Panthers ve Denver Broncos takımları arasında oynanan 50'nci Super Bowl maçında satılmıştı.

StubHub, 2017'ye göre bu yıl Super Bowl biletlerine olan talebin yüzde 63 arttığını, ABD'nin tüm 50 eyaletleri dahil olmak üzere 17 farklı ülkeden seyircilerin müsabaka için bilet satın aldığını bildirdi.

Maçı stadyumda seyretmek için Minneapolis kentine gelecek taraftarları zorlu bir yolculuk beklerken, bölgedeki konaklama imkanları da sınırlı... "İkiz Şehirler (Twin Cities)" olarak adlandırılan ve yaklaşık 400 bin kişilik nüfusa sahip Minneapolis ve yakınındaki 300 bin kişilik St. Paul kentlerine bu hafta sonu 125 bin kişinin akın etmesi bekleniyor.

İnternet üzerinden rezervasyon ve konaklama hizmeti sağlayan Airbnb'nin verilerine göre, "İkiz Şehirler"de yaklaşık 5 bin 500 hane, ortalama bin dolardan taraftarlara konaklama fırsatı sunarken, bölgeye gelecek misafirlerin günlük kişi başı ek 465 dolar harcama yapması öngörülüyor.

Airbnb, "İkiz Şehirler"de toplam 40 bin otel odası bulunduğunu, bu otellerde kişi başı gecelik ücretin ortalama 950 dolar olduğunu bildirdi.

Maç günü hava sıcaklığının en yüksek eksi 14 derece olacağı Minneapolis şehrine Philadelphia'dan gitmek isteyen taraftarların yaklaşık bin 200 mil (bin 930 kilometre), Boston'dan gitmek isteyen taraftarların ise bin 400 mil (2 bin 250 kilometre) mesafe katetmesi gerekiyor.

oscar-gidahatti

Oscar Töreni 

Amerikan ekonomisine sağlanan bu ekonomik katkının benzerini, Oscar Gecesinde yani Grammy Ödülleri de sağlıyor.

Grammy’de Kırmızı Halı geleneği sadece magazin haberlerine katkı sağlamıyor. Moda dünyasının en büyük şov yerinin burası olduğu artık biliniyor. Özellikle kadın davetlilerin her biri ünlü markaların mankeni edasıyla kırmızı halıda boy gösteriyor. Kaç para aldıklarını siz tahmin edin!..

Resmin detayları da ekonomiye nasıl katkı sağladığını gösteriyor. Oscar gecesinin park vale hizmetlerini sunan şirketin bir çalışanı, gecenin hasılatının 50 bin dolar olduğunu söylüyor.

Gıda güvenliği de en az ortam güvenliği kadar önem kazanıyor. Türkiye'de Sofra markasıyla Catering hizmeti veren Compass Group 20 yıldır 1500 seçkin davetliye Oscar menüsünü hazırlıyor.

İşte bu yemeklerden birkaç örnek: Baharatlı orkinos balığı, havyarlı fırında patates, wagnu kaburgası, altın renkli heykel çikolataları...

Bu yemeklere ise pahalı içkiler ve altın rengine boyanmış bardaklarla sunulan köpüklü kokteyller eşlik ediyor.

Fotoğraf açısını biraz daha açarsak göreceğimiz şudur: Oscar gecesine 7 bin kişi geliyor ve şehre 130 milyon dolar para bırakıyor. Ayrıca öncesinde ve sonrasında verilen Governors Partisi için de 20 milyon dolar harcandığı tahmin ediliyor.

Yayın hakları, öncesindeki alışverişler, Oscar için evlere alınan tv, çerez, yiyecek vs. ile en az 6 milyar dolarlık bir ekonomiden bahsedilebilir. Dünya çapında konuya bakıldığında Super Bowl ve Grammy gibi Oscar Gecesi'nin de ekonomiye katkısı 10 milyar doları aşıyor.

Türkiye’de Efsane Cuma hazırlıkları

Bizdeki Super Lig’deki derbi maçlarında veya film festivallerinde bunlar hedeflenerek bir pazarlama stratejisi gerçekleştirilmese de, biz de Batının ve Doğunun alışveriş kampanyalarının rüzgarında kalabiliyoruz.

11.11 günü için kampanyaları yaşadık, şimdi Black Friday’e hazırlıklar yapıldı. Bu günler, bir nevi e-ticaret sınavı da oluyor. Malum hala perakendenin içindeki e-ticaret oranımız yüzde 4 civarında. Halbuki bu oran Batı’da yüzde 10’u geçmiş durumda.

Dün Hepsiburada.com yöneticileri Black Friday hazırlıkları hakkında bilgi verdiler. Türkiye’de bu kelime Kara Cuma olarak değil de her şirket tarafından farklı bir isimle sunuluyor. Hepsiburada.com yöneticileri “Efsane Cuma” diyor. Bazıları tarafından Süper Cuma yanı sıra Kara Cuma da kullanılmaya devam ediliyor. Bence aralarında anlaşmaları gerekiyor.

Şükran Günü, Amerika’da Kasım ayının dördüncü Pazar’ı kutlanıyor. Pazar öncesi cuma gününe Black Friday denmesinin sebebi ise gün boyunca gerçekleşen alışverişten dolayı trafiğin altüst olması, mağazaların önünde yollara taşan kuyrukların oluşması, taşkın bir kalabalığa sahne olan sokaklar ve önlenemeyen gürültüden kaynaklanıyor. İnsanlar Sevgililer Günü, Yılbaşı hediyesi gibi Şükran Günü öncesi alışverişini erkenden yaparlar. O sebeple Cuma alışverişleri önem kazanmış.

 

online-alisveris-internet-kadin-gidahatti

İnsanlar hesaplı alışverişin peşinde!

22 Kasım Perşembe akşamı gerçekleştirilecek Efsane Cuma kapsamında 15.000 işletme ve markanın yer aldığı Hepsiburada platformunda, sadece 1 günde 45 günlük ticaret hacmine ulaşılarak büyük bir rekor kırılması bekleniyor.

Muhtemel ki bütün mağazalar ve e-ticaret yapan portallar da hepsiburada.com gibi kampanyalar yapacaklardır.

İster alışveriş çılgınlığı, isterse özenti deyin bu bir toplumsal gerçek ve insanlar imkanları ölçüsünde en hesaplı alışverişi, yeri geldiğinde temin etmek istiyor.

Bakalım, Amerika ve Çin’de olduğu gibi bu kampanyalar enflasyona bir nefes aldıracak veya ihtiyaç sahiplerine hesaplı bir tedarik sağlayacak mı?

Yazarın Diğer Yazıları

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.