Gıda Hattı

Alıç nasıl yetiştirilir? Alıç nerede yetişir? Alıcın faydaları nelerdir?

8 Ekim 2021, 15:56
Paylaş
Alıç nasıl yetiştirilir? Alıç nerede yetişir? Alıcın faydaları nelerdir?
Alıç nasıl yetiştirilir? Alıç nerede yetişir? Alıcın faydaları nelerdir nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Alıç hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Alıç nasıl yetiştirilir? Alıç nerede yetişir? Alıcın faydaları nelerdir nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Alıç hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Alıç nasıl yetiştirilir?

Alıç fidanı, 50 cm kadar derinlikte bir çukur kazılması işlemi sonrasında, aşı noktası açık olacak biçimde, gübreli olan toprak kökleri hava boşlukları kalmaksızın, hava almayacak şekilde doldurulması sağlanır. İlk sulama işlemi bu kazılan çukurun kapatıldıktan sonra 5 litre miktarında verilmesiyle başlar. Bu dikilen alıç fidanları arasındaki mesafe yaklaşık olarak 5 metre kadar olmalıdır.

Alıç fidanı bakımı nasıl yapılır?

Alıç fidanı bakımının olması için, dikiminde hafif nemli topraklar tercih edilmelidir. Hafif topraklarda yetişmesi çok daha iyi olduğundan, devamlı sulama ihtiyacı hissederler. Bu sulama işlemi 2 ila 3 gün arasında uygulanmaktadır. Toprağın nemli kalmasını sağlamak, yabancı otları topraktan uzaklaştırmak, engellemek ve hemde herhangi bir muhtemel hasardan korumak amacı ile talaş veya ağaç kabuğu malçından meydana gelen tesis çevresinde bir malç halkası oluşturmak gerekir.

Alıç hangi bölgede yetişir?

Alıç ağacı genel olarak ormanlık ve derelik bölgelerde yetişmektedir. Alıç ağacı genel olarak Avrupa, Kuzey Amerika ve Kuzey Asya'da yetişmektedir.

Alıç hangi mevsimde yetişir?

Alıç 2 ila 4 metre arasında olup, nisan ve mayıs aylarında bembemsi beyaz renkli ve kokulu çiçekler açan bir bitkidir. Alıç, yol kenarlarında ya da ormanlarda rastlanan ve esmer kırmızı ya da sarı meyveleri olan çalıya benzer bir ağaçtır.

Alıcın faydaları nelerdir?

1- Bağışıklık Güçlendirici

Alıç içerdiği C Vitamini sayesinde, vücutta birikmiş olan tehlikeli toksin maddeleri yok etmekte çok yardımcı olur. Alıç hemde antioksidanlar açısından da çok kuvvetli bir kaynaktır. Bu nedenle de beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artırır ve bağışıklığın güçlenmesine yardım eder.

2- Kolesterol ile Mücadele

Alıç pek çok şeye yararlı olduğu gibi kötü kolesterolü ortadan atıp iyi kolesterolü çoğaltmak gibi bir yararı da vardır. Alıç kalbi korur. Göğüs ağrısı gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

3- Yaşlanma Belirtilerine Karşı Korur

Alıç çok kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır. Hayatı tehdit eden hastalıkları engellemek için serbest radikalleri etkisiz şekle getirir. Alıç insanların cildinin parlaklığını korur. Aynı zamanda alıçın yaşlanma belirtilerini kontrol eden yaşlanma karşıtı fonksiyonları de bulunmaktadır.

4- Kalp Damar Sağlığını Korur

Alıç, insanların kalplerini koruyan ve kalp damar sağlığını büyük oranda artırmaya yarayacak olan flavonoidlerle dolu zengin bir yiyecektir. Ayrıca alıç kan damarlarındaki pıhtıların önlenmesine de yardımcı olur.

5- Kanseri Önler

Alıç kanser gibi ölümcül ve tehlikeli hastalıkları engellemek için kullanılır. Alıç serbest radikaller ile savaştığı için onların sebep olduğu kanser ve diğer hastalıkları önler. Aynı zamanda alıç tüm kanserlere savaşacak olan antioksidanlar içerir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.