Gıda Hattı

Çinli e-ticaret devi Alibaba, Türk ürünlerini Çin pazarına taşıyacak!

23 Mart 2018, 16:11
Paylaş
Çinli e-ticaret devi Alibaba, Türk ürünlerini Çin pazarına taşıyacak!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye’deki esnafı Çinli e-ticaret devi Alibaba ile buluşturacak. Alibaba Grup Direktörü Michael Evans ,“Türkiye’deki küçük firmalarla işbirliği içerisinde Doğu Asya pazarına açılım sağlamak istiyoruz.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, Alibaba Grup Direktörü Michael Evans ile Alibaba’nın Türkiye Müdürü Cüneyt Erpolat’ı makamında kabul etti.

Perakende ticarette yüzde 34 büyüme

Kabulde Bakanlığın çalışmaları hakkında Alibaba heyetine bilgi veren Müsteşar Aşcı, “Kolay ve hızlı ticaretin güven kapısı olma misyonu ile işlemleri daha da kolaylaştırmanın yanında etkin ve hedeflenmiş kontrolleri sağlamak amacıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın özel sektörün gelişimi için çalışmalar yürüttüğünü, özellikle küçük işletmeleri e-ticaretle tanıştırmak için çalışmalar yapıldığını belirten Cenap Aşcı, şunları söyledi:

“Bakanlık olarak özel sektör firmalarının gelişimine önem veriyoruz.  Bu kapsamda özel sektörle daha fazla işbirliği yapma arzusundayız. Alibaba gelişen trende uygun olarak son derece önemli bir alanda ticaret faaliyetini yürütüyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de e-ticaret gelişiyor. Son üç yılın ortalamasına baktığımızda perakende ticaret hacmimizin yüzde 34 oranında büyüdüğünü görüyoruz. 2017 yılı itibariyle ülkemiz içerisinde kartlarla yapılan alışverişin de 72.7 milyar TL’ye ulaşmış olduğunu görüyoruz.”

e-ticarete Güven Damgası

e-ticarete güven getirmek için Elektronik Ticarette Güven Damgası Tebliği'nin yürürlüğe konulduğunu hatırlatan Müsteşar Aşcı, “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ile oluşan işlem hacminin takibini yapıyoruz, belli miktara kadar olan kargolarda taşıma yapan firmanın gümrük beyanında bulunmasını sağlıyoruz. E-ticareti geliştirmenin yanında hem satıcının hem tüketicinin menfaatini koruma adına çalışmalarımızı yürütüyoruz” bilgisini verdi.

“Türk ürünleri kaliteli”

Alibaba Grup Direktörü Michael Evans ise Türkiye’de üretilen ürünlerin kalitesine vurgu yaparak, “Türkiye’deki küçük firmalarla işbirliği içerisinde Doğu Asya pazarına açılım sağlamak istiyoruz.” dedi.

Türkiye’deki esnaflarla işbirliği için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan destek isteyen Evans, şöyle konuştu:

“Türkiye’deki küçük, orta boylu işletmeleri de harekete geçirecek şekilde onlara iş imkânı yaratacak şekilde bir işbirliği yapmak için buradayız. Çin piyasası ile tanışmalarını amaçlamaktayız, her iki taraf için de kazan kazan ilkesine dayalı olabilecek bir yapıyı tesis etmek istiyoruz. Türkiye’deki işletmeler yüksek kaliteye sahip ve kaliteli iyi ürünler üreten işletmeler bu manada bakıldığında bu bizim için çok önemli bir tercih konusu. Burada birçok firmanın da çok uygun yüksek pazar payları olduğunu görüyoruz. Bu manada bizim açımızdan en önemli olan şey burada üretilen ürünün kaliteli olması ve bunun dünyaya açılması.”

“Doğru amaçta birleşmiş görünüyoruz”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Aşcı, Alibaba heyetinin talebine ilişkin olarak, “Doğru amaçta birleşmiş görünüyoruz. Bakanlık olarak biz KOBİ’leri, küçük üreticileri ve esnafımızı, el sanatları üreten esnafımızı, kaybolmaya yüz tutmuş meslek erbabı esnafımızı e-ticaret ile tanıştırmak istiyoruz. Bu anlamda dezavantajlı gördüğümüz bu grupları teşvik etmek, e-ticaretle tanıştırmak ve bu platformların kurulması konusunda hem Bakanlığımızın hem Ekonomi Bakanlığımızın çalışmaları var. Alibaba’nın bu yaklaşımı ülkemiz politikaları ile örtüşüyor. Bakanlık olarak da bu tür bir yaklaşıma destek olacağız” değerlendirmesini yaptı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.