Gıda Hattı

Ali Ülker’den satın alma mesajı: “İştahımız tekrar uyandı”

10 Haziran 2022, 23:50
Paylaş
Ali Ülker’den satın alma mesajı: “İştahımız tekrar uyandı”

Global bir Türk şirketi olduklarını belirterek, 2022’de 2,5 milyar liralık yurt içi yatırım hedeflediklerini bildiren Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, “Satın alma konusunda iştahımız tekrar uyandı. Şu anda Türkiye ve yurt dışındaki fırsatları değerlendiriyoruz” dedi.

Odaklanma stratejisiyle kârlı büyümesini sürdüren Yıldız Holding'in, güçlü finansal performansıyla ve istikrarla Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiğini vurgulayan Ali Ülker, Godiva ile global oyunculuğa geçtiklerini ancak büyüme projeksiyonlarının her zaman Türkiye'yi merkezde tutan bir anlayışın etrafında geliştiğini söyledi. Ülker, sonraki süreçte United Biscuits'in satın alınmasıyla global markalarla büyümeye devam ettiklerini ve globalde bisküvi üretiminde ikinci sırada olduklarını belirtti.

ali-ulker-gidahatti

“Global bir Türk şirketiyiz”

Yıldız Holding'in gerek sektörünün lideri olan yabancı şirketlerle yaptığı iş birlikleriyle, gerekse yurt dışında stratejik satın almalarla global bir Türk şirketi haline geldiğini dile getiren Ali Ülker, "Başka bir deyişle 'üstünde güneş batmayan' dev global bir Türk şirketi haline dönüştük" dedi.

Gıda ve perakende alanlarına odaklanan Yıldız Holding'in tüm dünyaya ürün ve hizmet sunduğunu belirten Ülker, Birleşik Krallık, Fransa, ABD, İtalya, Nijerya, Mısır, Romanya, Suudi Arabistan, Hindistan, Brunei, Kazakistan ve Hollanda'daki tesislerde Türk Bayrağı ve Yıldız Holding logosunu taşıyan bayrakların dalgalandığını söyledi. Türkiye'yi merkeze alan holdingin, satış ve ihracat gelirleriyle ülkeye ekonomik anlamda önemli katkı sağladığını belirten Ülker, tecrübeyle büyüttüğümüz katma değerli işletmeleri, kârlılık seviyesi yüksek şirketler olarak sattıklarını ve ana işlere kaynak sağladıklarını bildirdi. Ülker, Yıldız Holding'in ana iş kolları olan gıda ve perakendeye odaklanarak daha yalın, kolay yönetilebilir bir yapıya geçtiklerini aktardı.

Holding bünyesinde 25'i yurt içinde olmak üzere toplam 46 fabrika bulunduğunu, 9 Ar-Ge merkezinde her yıl yüzlerce ürün ve proje geliştirildiğini, bu ürünlerin tüm dünyadaki tüketicilerin beğenisine sunulduğunu dile getiren Ülker, Kerevitaş, Besler ve Ülker Bisküvi'nin Ar-Ge ekiplerinin faaliyetlerinden bahsetti.

"Ciromuz 100 milyar liraya ulaştı"

Hali hazırda sahip yurt içi ve yurt dışında yaklaşık 72 bin çalışana sahip olduklarını, bunların 61 bin 884'ünün Türkiye'de istihdam edildiğini bildiren Ali Ülker, holding bünyesindeki 8 şirketin halka açık olduğunu, süreçlerin tamamen şeffaf ve bağımsız işlediğini söyledi. Son 4 yılda cirolarının 2,3 kat artarak 2021 itibarıyla 100 milyar TL'ye yükseldiğini dile getiren Ülker, bu cironun yüzde 40'ının yurt dışı kaynaklı gelir olduğunu kaydetti. Geçen yıl yurt içi ve yurt dışı toplam yatırımlarının 2,2 milyar TL'ye yükseldiği bilgisini veren Ülker, "Son 5 yılda yurt içi ve yurt dışı toplam yatırımımız 7 milyar TL oldu. Türkiye'deki şirketlerimiz için 2022 yılı bütçelenen yatırım tutarı 2,5 milyar TL'dir" dedi.

2018’de 6,5 milyar dolar olan borç, 1,7 milyar dolara indi

Şok ve Penta'nın halka arz süreçlerinin yanı sıra Med Gıda, Aktül Kağıt, Kellogg, Ak Alev, Sebat, Özen, Della, Nesos, Unmaş, Kümaş, İçecek Grubu, Propak, Cafe Crown ve Pendik Nişasta'nın yanı sıra Godiva'nın 4 ülkedeki operasyonları sattıklarını hatırlatan Ülker, 2018'deki sendikasyon öncesi 6,5 milyar dolar olan borçlarını 2022 itibarıyla 1,7 milyar dolara indirdiklerini kaydetti. Ülker, bunun için 2,6 milyar dolarlık varlık satışı gerçekleştirdiklerini ve Godiva'nın lisans hakkının verilmesinden gelen 1,3 milyar doların bir kısmını kullandıklarını söyledi.

Covid-19 koşullarına rağmen eksiksiz ve gününden önce ödemeler yaptıklarını vurgulayan Ali Ülker, “Türkiye’deki bankalara da borçlarımızı vaktinden önce ödeyerek ülkemizin finans sistemini desteklemeye devam ettik" şeklinde konuştu.

ABD'den Çin'e 100'den fazla ülkeye atıştırmalık ihracatı

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ülker, 2021'de 678 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını, son 5 yılda bu rakamın 3,6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade ederek, yıllık ortalamanın 700 milyon dolar civarlarında olduğunu açıkladı.

Türkiye'yi üretim ve ihracat üssü haline getirdiklerini aktaran Ülker, Ülker markalı ürünlerin yanı sıra Godiva, McVitie's, Flipz gibi global atıştırmalık markalarını burada üretip dünyanın dört bir yanında tüketicilerle buluşturduklarını söyledi.

2021'de salgının zorlu şartlarına rağmen Ülker Bisküvi çatısı altında atıştırmalık alanında 291 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini kaydeden Ali Ülker, atıştırmalıkta aralarında ABD, İngiltere, Çin, Kenya, Avustralya, Madagaskar, Hollanda ve Gana’nın da bulunduğu 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını bildirdi.

Şok’ta 10 bininci mağaza bu yıl geliyor

Perakende sektöründeki faaliyetlerine de değinen Ülker, online perakende tarafında da önemli bir atak içerisinde olduklarını, iş birliklerini sürdürdüklerini söyledi. Şok'u bin 200 şubeyle devraldıklarını anımsatan Ülker, "Bugün, 10. yılda 10 bininci mağazaya doğru gidiyoruz. 2022 sonbaharda 10. bininci mağazayı kutlarız. Şok, istihdam bakımından dinamo şirketlerimizden. İstihdamda 42 bini bulduk. Hedefimiz 50 bin." diye konuştu. Ülker, Şok Marketler aracılığıyla enflasyonla mücadeleye büyük katkı sağladıklarını, fiyat artış seviyesinin son iki senedir aynı kategorideki enflasyonun 5-7 puan altında gerçekleştiğini belirterek, "Müşterilerimizin 81 ilde 10 bine yaklaşan mağazalarımızda kaliteli ürünlere piyasa ortalamasının altında fiyatlarla ulaşmalarını sağlıyoruz." şeklinde konuştu.

Online perakendeciliğin bütün dünyada büyüyen bir akım olduğuna değinen Ülker, kendilerinin de Cepteşok uygulamasını geliştirdiklerini, online siparişleri elektrikli araçlarla adreslere ulaştırdıklarını anlattı. Ülker, hali hazırda günlük sipariş adedinin 10 bini geçmeye başladığını kaydederek, henüz emekleme safhasında internet satışlarının toplam satıştan yüzde 1,5 pay aldığını bildirdi.

Ülker'den ilk çeyrekte 5,9 milyar TL'lik ciro

Ülker, Şok ve Bizim Toptan'ın satın alma gücünü ve ürün portföyünü birleştirerek kooperatif tarzında bir yapı oluşturduklarını anımsatan Ülker, yerel esnafın hem ulusal markalara kolayca ulaşabildiği hem de yöresel ve lokal ürünleri bünyesinde barındırabildiği Seç Marketlerin sayısının 1.900'ü aştığını söyledi. Bizim Toptan'ın mağaza sayısının 173'e ulaştığını aktaran Ülker, perakende sektöründeki mağazaların sunduğu avantajlardan bahsetti.

Ülker şirketinin cirosunun ilk çeyrekte 5,9 milyar TL'ye yükseldiğini kaydeden Ali Ülker, "Geçen yıl yurt içi operasyonları yüzde 27,4, ihracat ve yurt dışı ise yüzde 31,5 büyüdü. Son 2 yılda Türkiye'de 150'nin üzerinde yeni ürünü tüketicilerimizle buluşturduk. Yeni ürünlerin iç pazardaki ciro payı yüzde 14, uluslararası pazardaki ciro payı ise yüzde 10 oldu" açıklamasında bulundu.

"Şirket satın alma konusunda araştırmalarımız var"

Ali Ülker, yeni yatırımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, "Satın alma konusunda iştahımız tekrar uyandı. Şu anda Türkiye ve yurt dışındaki fırsatları değerlendiriyoruz. Satın alma heyecan verici bir şey ancak organik büyümeye de önem veriyoruz. Türkiye'deki şirketleri inceliyoruz. Yurt dışında, globalde bize imkan ve fırsat sağlayacak coğrafyalara bakıyoruz. Güçlenebileceğimiz, atılım sağlayabileceğimiz yeni coğrafyalara bakıyoruz" ifadelerini kullandı. Ülker, odaklandıkları ülkelerden bazılarının Endonezya, Malezya ve Pakistan olduğunu, ABD'de büyümelerinin devam ettiğini, gelişmekte olan ülkeleri daha fırsatlı gördüklerini anlattı.

"İndirimli marketler zam yapmadı"

İndirimli zincir marketleri yönelik zam eleştirilerinin sorulması üzerine, Ali Ülker şu yanıtı verdi:

"(Çok para kazanıyorlar yorumları) Mesela Şok 40 milyar lira ciro hedefliyor. 1 milyar lira kazansa yüzde 2,5, 2 milyar lira kazansa yüzde 5 kar yapar. Bu kârlar olmak zorunda. Neden? Yeni mağaza açacaksanız ve istihdam oluşturacaksanız, bunun yatırım maliyeti var. Yeni açılan her mağaza da ilk günden para kazanmıyor. Vatandaş şunun farkında. Üç harfli diye bahsedilen indirim marketlerindeki fiyat artış ortalaması enflasyonun yüzde 7-8 altında. Fiyatların aynı olması rekabetin eksikliğinden veya anlaşmadan değil olabilecek en düşük fiyat seviyesinden piyasa hareket ediyor. En düşük fiyat hedeflendiği için. Fiyatlarımız, iddia ediyorum piyasanın en uygun fiyatları.

Hiçbir market zam yapmadı. İddialı söylüyorum. Aldığınız üzerine ekstra bir fiyat koyarak satmadı. Biz 90 liraya alıp, 100 liraya satıyorduk. 100 liraya aldığımızı 110 liraya satıyoruz. 90'dan 100'e giderken yüzde 11 marj varken, 100'den 110'a giderken yüzde 10 marj var. Üzerine koyduğumuz brüt karımızı yıllar geçtikçe ve verimlilik arttıkça geri çekilmiş. Üreticinin girdileri artarsa ve üretici bize gelip 'fiyatı artırmak zorundayım' dediği noktada bir yere kadar üretici ve sanayiciyi zam yapmaması noktasında ikna ediyorsunuz. Bir yerden sonra hayatını devam ettirmek için onların da önünü açmanız, tedarikçilerinizi batırmamanız gerekiyor. Marketler zam yapmadı, marjlarından fedakarlıkta bulundular. Geldiğimiz nokta itibarıyla enflasyonun altında gidiyoruz."

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.