Gıda Hattı

Ali Ülker: "Gıdada Ortaklık Olabilir"

12 Eylül 2007, 17:45
Paylaş

Ülker Grubu Başkanı Ali Ülker, bazı sektörler için Ülker grubu olarak “geç kaldıklarını", bu sektörlerden birinin de enerji olduğunu söyledi. Ülker, "Olmayacak diye bir şey yok. Bu konuda karar vermek, biraz vakit alabilir. Acele etmiyoruz. Yatırımlar konusunda da acele etmiyoruz. Satış ve ortaklıklarımız olabilir” diye konuştu.

Gıda alanında Komili markasını satın alabileceklerini belirten Ülker, kişisel bakımda da satın alma veya ortaklıklarla kozmetik sektörüne girebileceklerini bildirdi. Ülker, fırsatçı olmadıklarını vurgulayarak, "Cola Turka'da 2. sırada bulunuyoruz, inmeye niyetimiz yok" dedi.

Ülker Grubu'nun gıda alanında ortaklıkları olabileceğine dikkat çeken Ali Ülker, bu konuya ilişkin de, "Gıda alanında daha boşluklar var. Kişisel bakımla ilgili ortaklıklar da olabilir" dedi. Bir gazetecinin "Gıdadan çıkmayı düşünen bazı şirketlerin yatırımını alabilir misiniz?" sorusunu da yanıtlayan Ali Ülker, Rekabet Kurulu'nun buna izin verebileceğini sanmadığını ifade etti. Ülker, "Rekabet Kurulu'nun Ülker'in pazar payları sebebiyle pek mümkün olmayacaktır. Atıl kapasiteli şirketlerin kapasitelerini değerlendirme, sözleşmeli üretimle belki bir noktalara doğru gidebileceğimizi düşünüyoruz. Gıdada hala içinde bulunmadığımız bir iki kategori kaldı" dedi.

Ülker'den Migros'a şartlı evet

Ali Ülker, Migros'un satışıyla ilgilendiklerini belirtirken ihaleye girmek için kendi tedarikçileri ile oluşacak konsorsiyum şartı istedi.

Migros'un perakende sektöründe yerli sermaye kuruluşlarından biri olduğuna ifade eden Ülker, "Yerli sermaye gruplarından, kendi tedarikçileri içinden bir konsorsiyum oluşursa o konsorsiyuma iştirak edebiliriz. Hiçbir zaman çoğunluğuna sahip olarak Migros'u idare etmek gibi bir idealimiz, amacımız yok" dedi. Migros ile ilgilenen daha birçok grup olduğunu dile getiren Ali Ülker, "Dolayısıyla şansımızın da zaten düşük olduğu görüşündeyiz" değerlendirmesi yaptı.

“Kozmetik Alanına da Girebiliriz”

Ali Ülker, grup olarak kişisel bakımda, kozmetik alanına da girebileceklerini, buna ilişkin plan ve programlarının bulunduğunu kaydederken, bu sektöre, şirket satın almaların veya stratejik ortaklıklarla girebileceklerini söyledi. Ülker, "Kişisel bakımda, konusunda uzman, belli bir pazar payına sahip, belli bir büyüklüğe gelmiş, ama daha fazla iş büyütmekte zorlanan firmalarla satış veya işbirliğine gitmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.