Gıda Hattı

Ali Sami Yen kimdir? Ali Sami Yen hayatı

20 Mayıs 2022, 09:02
Paylaş
Ali Sami Yen kimdir? Ali Sami Yen hayatı
Ali Sami Yen kimdir? Başarılı bir spor yöneticisi olan Ali Sami Yen hayatı ve tüm merak edilenleri ile araştırılıyor. İşte Ali Sami Yen biyografisi...

Ali Sami Yen kimdir? Türk futbolcu ve teknik direktör olan Ali Sami Yen hayatı ve tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Ali Sami Yen biyografi

doğum; 20 Mayıs 1886, Üsküdar

ölüm; 29 Temmuz 1951, İstanbul

mesleği; Türk futbolcu, teknik direktör ve spor yöneticisi.

Edebiyatçı Şemsettin Sami'nin ikinci oğlu olan Ali Sami, Galatasaray SK'nın kurucuları arasındadır.

Ali Sami Yen hayatı

İstanbul'un Kandilli semtinde dünyaya gelen Ali Sami, öğrenim gördüğü Galatasaray Lisesindeki edebiyat dersinde, sınıf arkadaşlarıyla birlikte bir futbol kulübü oluşturmaya karar verdi. 1905 yılının Ekim ayında kurulan Galatasaray Spor Kulübü'nün bir numaralı kurucu üyesi oldu. 1906'da Galatasaray Lisesinden mezun oldu. Türkiye'deki ilk spor müzesi olan Galatasaray Müzesi'ni 1910 yılında kurdu, 15 yaşındayken spor yapmaya başladı. Türkiye İdman Cemiyetleri Örgütü'nün de kurucusudur.

1924 Yaz Olimpiyatları'na katılan Türk kafilesinin başkanlığını yaptı. 1926-1931 yılları arasında Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi'nin başkanlığı görevini yürüttü. Galatasaray'da 1905-1918 arasında 13 yıl, 1925'te 1 yıl olmak üzere iki dönemde 14 yıl başkan olarak hizmet verdi.

Millî Takımın Romanya ile yaptığı ilk maçta, ilk teknik adam olarak takımın başında o vardı. Ali Sami Yen memuriyet hayatını bitirdikten sonra komisyonculuğa başlamıştır. Galatasaray Spor Kulübü'nün kurucusu Ali Sami Yen'in adı, takımın maçlarını oynadığı stada verilmiştir. Ayrıca 2007 Aralık ayında inşasına başlanan ve içinde stad, spor salonu ve AVM olan komplekse de Ali Sami Yen Spor Kompleksi ismi verilmiştir. Ali Sami Yen 1951 yılında öldü. Galatasaray Beyoğlu Hasnun Galip Kulüp Merkezi' nden çıkan kortej, çelenkler eşliğinde taraftarlar ve ailesi ile birlikte Feriköy'e yürüdü ve Feriköy Mezarlığında toprağa verildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.