Gıda Hattı

Algler, milyonlarca yıl boyunca süregelen iklim değişiklikleri hakkında ipuçları ortaya koyuyor

22 Mayıs 2022, 11:27
Paylaş
Algler, milyonlarca yıl boyunca süregelen iklim değişiklikleri hakkında ipuçları ortaya koyuyor

Organizmalar hücre duvarlarını sıcaklık gibi çevresel koşullara göre ayarlarlar.Organizmaların geri kalanının bozulmasından çok sonra bile korunabilen lipidleri içerirler.

Göttingen Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, tüm dünyada alglerde bulunan ve milyonlarca yıl korunabilen uzun zincirli dioller adı verilen belirli bir lipit grubunu incelediler. Araştırmacılar, bu lipidlerin, şu anda bilinen türlerin ortaya çıkmasından önce evrimleşen, şimdiye kadar bilinmeyen bir deniz östigmatofit yosunu grubu tarafından üretildiğini keşfettiler.

Bu bulgu, daha önce esas olarak toprak ve tatlı su türlerinden oluşan nispeten küçük bir gruptan oluştuğu düşünüldüğünden, bu alglerin bileşimi ve evrimi konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.

Buna ek olarak, araştırmacılar, Uzun Zincirli Diol İndeksi olarak bilinen bu belirgin lipidlerin bir oranının, geçmişten gelen yaz deniz yüzeyi sıcaklıklarını yeniden yapılandırmak için kullanılabileceğini gösteriyor.

Nisan ile Ekim 2019 arasında her ay Akdeniz'den deniz suyu örnekleri alındı. Bunları lipit ve DNA içeriği açısından analiz ettiler. DNA verileri, daha önce tanımlanmamış, erken evrimleşen bir deniz östigmatofit yosunu grubunun oluşumunu ortaya çıkardı.

Bu bulgu eski iklimleri anlamak için oldukça önemli!

Daha önce yayınlanmış DNA ve lipid veri setlerinin derinlemesine analizleri ile birlikte östigmatofit DNA modellerindeki ve spesifik lipid konsantrasyonlarındaki benzerlikler, bu deniz yosunlarının uzun zincirli diollerin ana üreticileri olduğunu gösteriyor.

Göttingen Üniversitesi'ndeki araştırıcı Dr Rampen, bu bulgunun ne kadar önemli olduğunu şöyle dile getiriyor. "Dünya tarihi boyunca eski iklimleri anlamak için çok çeşitli teknikler kullanılabilir," diye açıklıyor.

"Keşfimizle ilgili heyecan verici olan şey, bu benzersiz lipidlerin oranının en sıcak aylardaki sıcaklıkları ortaya çıkardığını göstermiş olmamız. Bu, bu yöntemle elde edilen okumaların bazen yıl boyunca ortalama sıcaklıklar veren diğer sıcaklık rekonstrüksiyonlarından neden farklı olduğunu açıklıyor.

Yöntemler artık Dünya'nın milyonlarca yıl öncesine dayanan iklimini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak tamamlayıcı bilgiler sağlıyor."

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.