AramaArama
Gıda Hattı

Alevler termik santrale sıçradı, Ören çıkarma gemileriyle tahliye edildi

4 Ağustos 2021, 23:50
Paylaş
Alevler termik santrale sıçradı, Ören çıkarma gemileriyle tahliye edildi
Muğla Milas’ta alevler Kemerköy termik santraline sıçradı, 10 mahalleden Ören yerleşim yerinin tahliyesine çıkarma gemileri de destek verdi.

Muğla Milas’ta günlerdir süren orman yangınında korkulan oldu, alevler Kemerköy termik santraline sıçradı. Patlama sesleri duyulan bölgede Ören başta olmak üzere 10 mahalle tahliye edilirken, çıkarma gemileri de Ören'den tahliyelere destek verdi.

Muğla Milas'ta devam eden orman yangını, tüm çabalara ve çalışmalara rağmen termik santrale sıçradı.

Saat 21.00 sıralarında yanmaya başlayan Kemerköy termik santralinde patlama sesleri duyulurken, santralde alarm sirenleri de çaldı.

Bölgede elektrikler kesilirken, güvenlik gerekçesi ile insanlar bölgeden uzaklaştırıldı.

Santralin yakınındaki Ören tahliye edildi

Santralin tahliyesinin ardından risk taşıyan bölgedeki yerleşim alanlarında da tahliye işlemleri başlatıldı. Santrale yakın olan Ören Mahallesi başta olmak üzere Alatepe, Kultak, Pinar, Çamlıca, Bayır, Fesleğen, Demirciler, Bağdamları, Karacaağaç olmak üzere 10 mahallenin tahliye işlemleri devam ederken, konu ile ilgili Muğla Valiliğinden açıklama geldi.

Vatandaşların güvenliği sebebiyle tahliye işlemlerinin başlatıldığının vurgulandığı açıklamada, “Değerli hemşerilerim Muğla Valiliği tarafından alınan karar gereği Ören Mahallemiz ve çevre mahallelerde boşaltma kararı alınmıştır. Bu karar hemşerilerimizin güvenliği noktasında derhal uygulanması gereken bir karardır; telaşa, kargaşaya, heyecana gerek yoktur. Soğukkanlılıkla ve en güvenli bir biçimde bu süreci tamamlayarak vatandaşlarımızın güvenli yerlere naklini sağlayacağız. Resmi açıklamalar harici hiçbir açıklamaya sosyal medya paylaşımına veya kulaktan dolma dedikodulara itibar etmeyin vatandaşlarımızın yanındayız” ifadelerine yer verildi.

Karadan ve denizden tahliyelerin sürdüğü Ören'de bir yandan askeri gemiler tahliye için sahile yanaşırken, diğer yandan da araçları ile bölgeden uzaklaşmak isteyen vatandaşlar uzun araç kuyrukları oluştu.

Jandarma ekipleri bir yandan güvenliği sağlamaya çalışırken, diğer yandan da oluşan araç yoğunluğunda trafiği düzenlemeye çalıştılar.

Tahliyenin ardından Ören yerleşim yeri adeta hayalet şehre döndü. Bölgede söndürme çalışmaları da devam ediyor.

Çıkarma gemileri de tahliyeye destek verdi

Milli Savunma Bakanlığının resmi sosyal medya hesabından da, “Muğla'nın Milas ilçesindeki orman yangınının bölgedeki termik santraline yaklaşması üzerine, iskelede toplanan vatandaşlarımız Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait çıkarma gemilerimizle emniyetli bölgelere tahliye ediliyor” açıklaması yapıldı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.