Gıda Hattı

Alerjiler sadece fiziksel sağlığı mı etkiliyor? Peki zihinsel sağlığa etkisi ne kadar?

8 Haziran 2022, 09:32
Paylaş
Alerjiler sadece fiziksel sağlığı mı etkiliyor? Peki zihinsel sağlığa etkisi ne kadar?

Yaygın olmalarına rağmen, alerji bir kişinin günlük yaşantısını etkileyebilir.Hatta semptomlar ilerlediğinde sosyal etkileşimlerden kaçınmaya yol açabilir.

Günümüz dünyasında alerji oldukça yaygın bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Verilere göre her sene yaklaşık 50 milyon insan çeşitli derecelerde alerjiyle mücadele ediyor.

Alerjilerle yaşayan insanlar, anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık bozuklukları yaşamaya eğilimli olabiliyor. Akıl sağlığı ve alerjiler arasındaki ilişki devam eden bir tartışma ancak son çalışmalar hastalar için tedaviyi iyileştirebilecek paralelliklere ışık tutuyor.

Alerjiler, bağışıklık sisteminin alerjen olarak da bilinen yabancı bir maddeye tepki vermesidir. Bağışıklık sistemi, vücudu bu alerjenlerden korumak için antikorlar salgılar.

Alerji ilaçları ya da antihistaminikler semptomları iyileştirmek için tasarlanmışlardır. Ancak yan etkiler arasında günlük aktivitelere ve uyku düzenine müdahale edebilecek uyuşukluk yer alır.

Ruh sağlığı üzerindeki etkisi

Bazı araştırmacılar vücutta alerjik reaksiyonlara neden olan iltihaplı maddelerin beyni de etkileyerek depresyon ve anksiyete gelişiminde rol oynayabileceğine inanıyor.

Benzer şekilde, zihinsel sağlık sorunu yaşayan bir kişi için, alerjik reaksiyon belirtileri stres hormonu olan kortizol düzeylerini yükseltebilir.

Alerji semptomları, vücuttan harici ve gözle görülür bir reaksiyon içerir. Sonuç olarak, yapılan anket verilerine göre, alerjisi olan yetişkinlerin %53'e kadarı sosyal etkileşimlerden kaçınıyor ve bu da izolasyona ve daha düşük yaşam kalitesine yol açabiliyor.

Ayrıca semptomlar, fiziksel yorgunluğa ve zihinsel sağlık durumlarının kötüleşmesine katkıda bulunan düzenli uyku döngülerine olumsuz etkilerde bulunabilir.

Yapılan anketten elde edilen farklı verilere göre, alerjisi olan kişilerin %52'si aile, arkadaş veya işveren tarafından korku, izolasyon ve depresyon duygularına yol açan yargılanma korkusu nedeniyle semptomları küçümseme ihtiyacı hissediyor.

Alerjisi olan çocukların ebeveynleri de zihinsel stresörler yaşıyor ve %54'ü çocuklarının ev dışında yemek yerken olası bir alerjik reaksiyona sahip olması konusunda endişeli hissettiklerini belirtiyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.