Gıda Hattı

Aleksandroviç Rumyantsev kimdir? Aleksandroviç Rumyantsev hayatı

8 Aralık 2021, 16:16
Paylaş
Aleksandroviç Rumyantsev kimdir? Aleksandroviç Rumyantsev hayatı
Aleksandroviç Rumyantsev kimdir? Rus general Aleksandroviç Rumyantsev hayatı ve yaşamına dair tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte Aleksandroviç Rumyantsev biyografisi...

Aleksandroviç Rumyantsev kimdir? Moskova doğumlu olan Rus General Aleksandroviç Rumyantsev hayatı ve hakkında merak edilen her şey...

Aleksandroviç Rumyantsev biyografi

tam adı; Pyotr Aleksandroviç Rumyantsev

doğum; 4 Ocak 1725, Moskova

ölüm; 8 Aralık 1796, Taşan, Rusya, Çariçe

mesleği; II. Katerina'nın emrinde 1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşına kumandanlık etmiş, Larga ve Kartal Ovası Savaşı başta olmak üzere defalarca Osmanlı Ordusunu mağlup edip Kırım Hanlığı'nın Rus himayesine girmesini sağlayan Rus generali.

Aleksandroviç Rumyantsev kimdir?
Aleksandroviç Rumyantsev

Aleksandroviç Rumyantsev hayatı

Yedi Yıl Savaşı sırasında Gross-Jägersdorf (30 Ağustos 1757) ve Kundersdorf çarpışmalarında Prusyalıların yenilgiye uğratılmasında önemli rol oynadı. 16 Aralık 1761'de Pomeranya'daki Kolberg (Kolobrzeg) Kalesi'ni ve liman kentini ele geçirdi. Kasım 1764'te getirildiği Ukrayna genel valiliği sırasında bölgenin Rusya'yla bütünleştirilmesini sağlamıştır.

Osmanlı-Rus savaşlarında Boğdan'daki (Moldova) Larga ve Kagula muharebelerinde Osmanlı kuvvetleri karşısında kesin zaferler kazandı (1770). Tuna Nehrini geçerek Bulgaristan'a girdi ve Kozluca (Suvorovo) Çarpışması'nı (20 Haziran 1774) kazanarak Osmanlıları barış istemek zorunda bıraktı. Temmuz 1775'te mareşalliğe yükseltilen Rumyantsev'e aynı zamanda kont unvanı verildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.