Gıda Hattı

Aleksandros Papagos kimdir? Aleksandros Papagos hayatı

4 Ekim 2021, 16:31
Paylaş
Aleksandros Papagos kimdir? Aleksandros Papagos hayatı
Papagos kimdir? Bir zamanların en önemli asker ve yöneticilerinden olan Papagos hayatı ve icraatları nelerdir? Papagos biyografi ölüm yıldönümü olan bugün yapılmaktadır. gidahatti.com olarak sizler için Papagos hayatı ile ilgili içeriğimizi sunuyoruz

Aleksandros Papagos biyografi

doğum; 9 Aralık 1883

ölüm; 4 Ekim 1955,

mesleği; 1952-1955 arasında başbakan olarak görev yapan Yunan asker ve devlet adamı.

Papagos

Aleksandros Papagos hayatı

1906 yılında orduya girdi. Balkan Savaşları'na katıldı ve I. Dünya Savaşı'ndan sonra Batı Anadolu'yu işgal eden Yunan birliklerinde görev yaptı. 1927'de tuğgeneral rütbesine, daha sonra da korgeneral rütbesine yükseltildi. 1935 yılında savaş bakanlığı görevinde bulundu. Ertesi yıl genelkurmay başkanlığına getirildi. Ekim 1940'ta İtalyanların Yunanistan'a saldırısı sırasında başkomutan olarak savunmaya dönük bir strateji izlediyse de, İtalyanları püskürtmeyi başardı. Ama Nisan 1941'deki Alman saldırısına karşı koyamayarak tutsak düştü ve Almanya'ya götürüldü. 1945 yılında serbest kalınca ülkesine döndü. Yunan İç Savaşı sırasında komünistlere karşı çarpışan birliklere komuta etti. 1949 yılında mareşal rütbesine terfi ettirildi.

Mayıs 1951'de ordudan istifa ederek, çok geçmeden ülkenin en önemli siyasi gücü haline gelen Yunan Canlanışı adlı bir parti kurdu. Halk arasında sevildi ve kendine Charles de Gaulle'ü örnek aldı. Kasım 1952 seçimlerinde partisinin çoğunluğu kazanması üzerine başbakan oldu. 4 Ekim 1955 tarihinde bu görevi sırasında öldü.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.