Gıda Hattı

Alaettin Aksoy kimdir? Alaettin Aksoy hayatı

25 Kasım 2021, 17:55
Paylaş
Alaettin Aksoy kimdir? Alaettin Aksoy hayatı
Alaettin Aksoy kimdir? Ressam olan Alaettin Aksoy hayatı ve hakkında merak edilenleri gidahatti.com olarak sizler için araştırdık. İşte doğum gününde merak edilen Alaettin Aksoy biyografi...

Alaettin Aksoy kimdir? Ünlü ressam Alaettin Aksoy hayatı ve oluşturduğu resimler hakkında pek çok detay araştırılmaktadır.

Alaettin Aksoy biyografi

doğum; 1942, Trabzon

mesleği; Türk ressam.

Komet, Mehmet Güleryüz, Oral Enuğur, Aka Gündüz Temur, Cihat Aral, Nevhiz ve Burhan Uygur kuşağı sanatçılarındandır.

Alaettin Aksoy hayatı

1942 yılında Trabzon'da doğdu. 1963 – 1968 yıllarında, İDGSA Resim Bölümü'nde, Bedri Rahmi atölyesinde sanat öğrenimi gördü. Henüz Akademi’de öğrenciyken eserleri, Genç Sanatçılar Bienali kapsamında, Paris Modern Sanatlar Müzesi'nde sergilendi. İlk kişisel sergisini 1969'da İstanbul'da Alman Kültür Merkezi'nde açtı.

1972'de devlet bursuyla Fransa'ya gitti ve 1972 – 1976 yılları arasında Paris’te resim çalışmalarını sürdürdü. Bu yıllarda Fransa'nın çeşitli merkezlerinde düzenlenen karma sergilere katıldı. Aksoy'un taş baskıları Fransız sanatından seçme örneklerle birlikte 1975 yılında Seul'de sergilendi.

1977 yılında İDGSA Resim Bölümü Litografi Atölyesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2005 yılında aynı kurumdan emekli olarak ayrılan sanatçı; çalışmalarını Taksim'deki atölyesinde sürdürmüştür.

Güzel Sanatlar Akademisinin Grafik bölümünde serigrafi ve gravür atölyelerinin kuruluşu sağlandıktan sonra ve bu atölyelerden yetişen sanatçılar arasında dikkat çeken Alaettin Aksoy, Aydın Ayan, Hüseyin Bilgin, Gören Bulut, Gül Derman, Devrim Erbil, Güngör İblikçi, Gündüz Gönlönü, Mehmet Güler, Ali Teoman Germener, Süleyman Saim Tekcan, Zahit Büyükişleyen, Erol Deneç, Nail Peyza, Ergin İnan, Utku Varlık, Mustafa Plevneli, Hasan Pekmezci, Hayati Misman, Fevzi Karakoç, Hüsamettin Koçan, Atilla Atar, Ali İsmail Türemen, Kadri Özayten'in, kişiliği olan Türk özgün baskı sanatının oluşmasında çaba sarf ettikleri görülmüştür.

Alaettin Aksoy kimdir?
Alaettin Aksoy

Sanatçı eserlerinde insan ve mekan kavramlarına, ince bir ironi, kurgusal bir düzenleme anlayışı ve zamandan soyutlanmış iğneleyici bir şiirsellikle yaklaşmıştır.

Paris'e gittikten sonra yaptığı resimlerinde öğrencilik dönemindeki düşsel unsurları da kapsayan dışavurumcu bir anlatıma yöneldi. Dışavurumcuların sıklıkla yaptığı figür deformasyonlarıyla kompozisyondaki dramatik etkiyi arttırdı. Zaman içinde kullandığı düşsel öğeler bilinçaltının göstergelerine dönüşmeye başladı. Sanatçı yer yer mizahi öğelerden de yararlanarak gerçeküstücü bir dile yöneldi.

Aksoy, figürleri kapalı mekanlara yerleştirmek yerine açık alanlar içinde vererek kesin mekan tanımlamalarından uzak kalmaya çalışmıştır. Gerçeği olduğu gibi betimlemek yerine, kurgusal bir anlatımla yansıtarak gerçek ile düş arasında duyarlı bir denge kurmuştur.

Komet, Mehmet Güleryüz, Oral Enuğur, Aka Gündüz Temur ve Burhan Uygur kuşağı sanatçılarından biri olarak anılır.

Kişisel sergiler

1969 Türk Alman Kültür Merkezi Galerisi İstanbul
1980 Maçka Sanat Galerisi İstanbul
1993 Aksanat Akbank Kültür Sanat Eğitim Merkezi İstanbul
1999 Galeri Nev Ankara

Ödüller

1976 Yılın Genç Sanatçısı Ödülü
1976 Yılın Genç Sanatçıları Grafik Dalı İkincilik Ödülü
1979 13. DYO 25. Yıl Özel Ödülü
1980 14. DYO Birincilik Ödülü
1981 15. DYO Birincilik Ödülü
1999 Sedat Simavi Ödülü

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.