Gıda Hattı

Al-Me-Ja İspanyollar'a Türk midyesi Yedirecek

18 Temmuz 2008, 15:23
Paylaş

Başta İspanya olmak üzere pek çok ülkede tüketilen ve Latince adı ' tapes decussatus ' olan Almeja midyesi, yerli yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Türkiye pazarında talep görmemesine karşın Akdeniz mutfağının vazgeçilmez yiyecekleri arasında bulunan bu midyenin, yurtdışındaki kilogram değerinin 8 ile 70 Euro arasında değişmesi yatırımcının ilgisini daha da artırıyor. Bu potansiyeli gören AlMeJa Gıda, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında aldığı kredi ile Aliağa'da kurduğu tesisi faaliyete geçirmek için gün sayıyor. Firmanın ilk hedefi ise İspanya pazarına girmek. Ayrıca İtalya, Yunanistan ve Fransa gibi ülkelere de Almeja midyesi satmayı planlayan firma, 2009 ' da 500 bin Euro'luk ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Yurtdışında kilogramı 70 Euro'yu buluyor

Çocukluğundan beri deniz tutkunu olduğunu söyleyen AlMeJa Sualtı Hizmetleri Deniz ve Tarım Ürünleri Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Ersay Songür, uzun yıllar bu tutkusunu profesyonel balık adamlık yaparak yaşadığını ifade etti. Almeja midyesi ile ilgili çalışmalara 4 yıl önce başladığını dile getiren Songür, " Bu ürün birçok ülkenin mutfağında yer almasına karşın ülkemizde yeterince bilinmiyor. Öyle ki yaptığım bir araştırmada bu midyenin Türkiye çapında haftalık tüketiminin 30 kilogram olduğunu öğrendim. Buna karşın Akdeniz mutfağında özellikle İspanya'da bu ürün çok tüketiliyor. Üstelik bu midyenin ciddi bir ekonomik potansiyeli de bulunuyor. Almeja midyesi uluslararası piyasada büyüklüğüne göre 8 ile 70 Euro'dan işlem görebiliyor. Bu nedenle denize olan sevgimi bir işkolu haline getirmek için harekete geçtim " diye konuştu. Kuruluş aşamasında uzun ve kapsamlı araştırmalar yaptıklarını kaydeden Songür, " Önce yasal prosedürleri tamamlamamız gerekti. Ardından finansal anlamda bize destek olacak bir kaynak aramaya başladık. Bu dönemde karşımıza Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın yürüttüğü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çıktı. Buradan aldığımız destekle Aliağa’da midye işleme tesisi inşa etmeye başladık. Günlük 4,5 ton işleme kapasitesine sahip bu tesisin kredi ve desteklerle bize maliyeti 350 bin YTL oldu " dedi.

Tesisi eylül ayından itibaren faaliyete geçireceklerini kaydeden Songür, şu anda İzmir'de midye toplayacak kişilere gerekli eğitimleri verdiklerini söyledi. Bu toplama işleminin yasal ve doğal yaşamı ilgilendiren bir yönünün bulunduğunu kaydeden Songür, bu midyelerin su ve ürün tahlili onaylanmış belirli noktalardan toplandığını dile getirdi. Dünya/18.07.2008

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.