Gıda Hattı

Al Gore ve "Uygunsuz Gerçek" İstanbul'da

14 Haziran 2007, 14:29
Paylaş

Al Gore : İklim krizi, yaşam kalitesini iyileştirecek değişiklikler yapma ve ekonomimizi güçlendirme fırsatı veriyor

 

Al Gore, WWF Türkiye ve Garanti Bankasının konuğu olarak Çırağan Sarayında, Oscar ödüllü "Uygunsuz Gerçek" filmiyle aynı adı taşıyan bir konferans verdi. 

 

Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, "iklim krizinin" şimdiye kadar karşı karşıya olunan en tehlikeli kriz olduğunu, ancak aynı zamanda en büyük fırsatları da sunduğunu belirterek, "Yani, yaşam kalitesini iyileştirecek değişiklikler yapma ve ekonomimizi güçlendirme fırsatı da veriyor" dedi.

 

 

İklim değişikliğine neden olan en büyük etkenlerden birinin nüfus artışı olduğuna dikkati çeken Gore, iklim krizi nedeniyle bulaşıcı hastalık salgınlarına neden olan taşıyıcıların sayısının arttığına işaret etti. 

 

 

Gore, şu anda dünyada en büyük göçün Çin'de yaşandığını belirterek, bunun da su ihtiyacını artırdığını ve enerji kaynakları konusunda baskı oluşturduğunu kaydederek, “Yenilenebilir enerji kaynakları gelecek yıllarda daha rekabetçi bir duruma gelecek." dedi.

 

 

Gore, kişi başına karbondioksit salınım oranında dünyadaki en büyük paya sahip ABD'nin, Kyoto Protokolü'nü imzalaması gerektiğini ifade ederek, "ABD'nin, Çin ve Hindistan'ın da bu protokolü imzalaması için çaba göstermesi gerekiyor. Hükümet imzalamasa da ABD'de eyaletlerin büyük bir çoğunluğu bağımsız olarak bu protokolü destekliyor" diye konuştu. 

 

 

 WWF Türkiye Başkanı Akın Öngör ise "Dünyayı geçmiş dönemlerde yaşlı erkekler yönetti. Keşke anneler idare etseydi. Çünkü çocukları ve torunlarının geleceğini düşünerek, daha uzun soluklu kararlar alırlardı" görüşünü aktardı. 

 

 

 Kyoto Protokolü’nü imzalamanın Türkiye'ye maliyetinin bazen 20 milyar dolar, bazen 150 milyar dolar olarak ifade edildiğini söyleyen Öngör, enerji uzmanlarına göre karbon ticareti de dikkate alındığında maliyetin 2,4 milyar dolar olduğunu, uygulanmaması durumunda ise bunun çok daha üzerinde olacağını dile getirdi. 

 

 

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ise banka olarak WWF Türkiye'nin doğal hayatı koruma faaliyetlerine 15 yıl önce destek vermeye başladıklarını ve bu süreçte özel sektörün toplumsal sorumluluklar konusunda neler yapabileceğini görme fırsatı yakaladıklarını belirtti.

 

Özen, "Al Gore'un bugünkü çağrısının tüm Türkiye'de yankı bulabileceğine, yaşanabilir bir dünya için küçük büyük demeden herkesi payına düşeni yapmaya teşvik edeceğine inanıyorum" dedi.

Konferansa, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yanısıra çevreyle ilgili sivil toplum örgütleri ile iş ve siyaset dünyasından isimler katıldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.