Gıda Hattı

Al Ahli Bank, 1 Milyar Dolara Türkiye Finans'ta Patron Oluyor(Hürriyet)

18 Temmuz 2007, 17:23
Paylaş

Ülker ve Boydak Grubu’nun ortak olduğu Türkiye Finans Katılım Bankası’nın yüzde 60’ı, 1 milyar 80 milyon dolara AlAhli Bank olarak da bilinen Suudi NCB’ye (National Commerce Bank) satılıyor. Bankanın mevcut ortakları Ülker ve Boydak Grubu, satışın ardından yüzde 20’şerlik pay ile ortaklıklarını sürdürecek.

Suudi Arabistan’ın aktif toplamı açısından en büyük bankası olan The National Commercial Bank (NCB), Ülker ve Boydak gruplarının ortaklığındaki katılım bankası (faizsiz banka) Türkiye Finans’ın yüzde 60 hissesini 1 milyar 80 milyon dolara satın alıyor. Söz konusu satış işlemiyle tamamına 1.8 milyar dolar fiyat biçilen Türkiye Finans’ın 124 şubesi ve 2 bin 200 civarında çalışanı bulunuyor. Ülker Grubu ve Boydak Grubu’nun bankadaki yüzde 20’şerlik stratejik ortaklıkları sürecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun onayına tabi olarak 2007 sonuna kadar tamamlanması planlanan satın alma sonrasında, bankanın isminde ve yönetiminde bir değişiklik olmayacak.

Mustafa Boydak, TFK’da kendi hisselerini azaltarak yavaş yavaş finans sektöründen çıkıp çıkmayacakları konusundaki soruya, "Bankanın satışı dört aylık süreci aldı. Yüzde 50-50 ortaklık düşünüyorduk, sonra bunu değiştirdik. NCB’nin yapısı çok etkileyiciydi. Ortadoğu’nun en büyük bankası. Finanstan çekilme gibi bir düşüncemiz yok" cevabını verdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.