Gıda Hattı

Akzambak hasadı başladı! Nerede, nasıl yetişiyor?

18 Haziran 2022, 08:42
Paylaş
Akzambak hasadı başladı! Nerede, nasıl yetişiyor?

Çiçeğinden soğanına şifalı bitkiler arasında yer alan akzambak hasadı başladı. IHA muhabirine konuşan Tokatlı Erdi Aydemir Akzambak yetiştiriciliği ve piyasası hakkında önemli bilgiler verdi. Yurtdışından da alıcı bulduğunu belirten Aydemir, Akzambağın şifalı bir bitki olduğunu söyledi. 

Aydemir, hasada hüzünlü başladı

Yaklaşık 2 ay önce geçirdiği bir rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden babası Fikret Aydemir’in ardından Erdi Aydemir için hasat hüzünlü başladı. Aydemir, 700 metrekarelik bahçede çiçek açan zambaklarla yakından ilgileniyor.

Akzambak, çiçeğinden, soğanına, poleninden yağına değerli bir bitki olan zambak yurt içinin yanı sıra yurt dışında da talep görüyor.

Akzambak sabununu yapacaklar!

Aromatik bir bitli olan akzambağın çay ve reçelinin yanı sıra ilaç ve kozmetik sanayinde kullanıldığına dikkat çeken Aydemir, “Soğanlı bir bitki olduğu için hemen her ortamda yetişebiliyor. Çiçeğinin kilosunu 150-160 liradan, poleni ve yağı 5 bin euro civarında satılmakta. Soğanından çiçeğine kadar para ediyor. Bu sene nasip olursa çiçeğinden sabun yapacağız. Akzambağın çayı da var. Çayı böbreklerdeki iltihaba iyi geliyor. Şifalı bir bitki” diye konuştu.

Yoğunluğa yetişmeye çalıştıklarını belirten Aydemir, yaklaşık 15 gün sürecek olan hasat döneminin bereketli geçmesi temennisinde bulundu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.