Gıda Hattı

Aktivia'dan sonra kolesterolü düşürmeye yardımcı olan Danacol'ü Türkiye'ye getirdi

13 Ağustos 2006, 17:12
Paylaş
Danone, sindirimi kolaylaştırıcı Aktivia markası ile girdiği fonksiyonel sütlü ürünler pazarına, şimdi de 3 haftada kötü kolesterol seviyesini (LDL) yüzde 12 oranında azaltmaya yardımcı olan Danacol ürününü sundu.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, günümüzde artık tüketicinin ürün seçerken etiketini inceleyip sağlığına ne gibi bir yarar getireceğine baktığını belirterek, "Diğer firmaların da bu tür ürünler çıkarmasını istiyorum. Ülkemin bundan kazanç sağlaması için istiyorum" dedi.

Danone, kolesterol düşürmeye yardımcı olan Danacol'ün Türkiye'de tanıtımını Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in de katıldığı basın toplantısıyla gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Tarım Bakanı Mehdi Eker, 21'inci yüzyılda rekabetçiliğin arttığını ve rekabetin de insanların stresini arttırdığını belirterek, kolesterolün yükselmesinin nedenlerinden birinin de stres olduğuna işaret etti. Mehdi Eker, dolayısıyla Danone'nin Danacol markası ile kolestrolü düşürmeye yardımı olacak bir fonksiyonel gıdayı Türkiye'ye getirmesinin önemini vurguladı. Eker, günümüzde tüketicilerin artık ürün alırken etiketine bakıp sağlığına herhangi bir katk sağlayıp sağlamadığına baktığını dile getirerek, hükümetin "Etiketleme Tebliği'nin çıkarılmasıyla çok önemli bir başarı elde ettiğini belirtti. Mehdi Eker, Etiketleme Tebliği'nden sonra da tüketicinin memnuniyeti için bu tür çalışmalara devam edeceklerini dile getirdi. Diğer firmaların da b tür ürünleri çıkarmısını isteyen Bakan Eker, bunu sorumlusu olduğu üretici kesimin kazancı için, Türkiye'nin kazancı için istediğini dile getirdi.

BAKAN EKER'İN KOLESTEROLÜ '162' ÇIKTI

Konuşmasının ardından Danone yetkililerinin Bakan Eker'in kolesterol ölçümünü yapmak istediklerini belirtmesi üzerine Eker tekrar sahneye çıkarak, kolestrolünü ölçtürdü. Eker, program sunucusu Ayşenur Yazıcı'nın 'Doktor olduğunuz için eşinin güzel sağlıklı yemekler yapıyordur" demesi üzerine, Eker, kolesterolün sadece yemeğe bağlı olmadığını ifade etti. Bu arada Bakan Eker'in kolesterolü '162' yai riskli rakam olan 200'ün altında çıkması üzerine davetliler tarafından alkışlandı.

Danone Tikveşli Genel Müdürü Serpil Timuray, toplantıda yaptığı konuşmada, fonksiyonel gıdaların gerek toplum sağlığı gerekse süt tüketiminin artmasını sağlaması yönüyle önem taşıdığını belirtti. Dünyada 2005 yılında gıda sektörünün bir önceki yıla göre yüzde 8 büyümesine karşın fonksiyonel gıda pazarının yüzde 13 büyüdüğüne dikkat çeken Timuray, fonksiyonel gıdalar içinde en hızlı büyüyen segmentin fonksiyonel sütlü ürünler olduğun aktardı. Serpil Timuray, Danone Tikveşli'nin projeleri hakkında da bilgi verdiği konuşmasında, "Vizyonumuz sütsütlü ürünler pazarını büyütmek" diye konuştu.

DANACOL KOLESTEROLÜ YÜZDE 12 ORANINDA DÜÞÜRÜYOR

Danacol, kolesterolün bağırsakta emilimini azaltarak, 3 hafta boyunca hergün bir adet tüketildiğinde kötü koleterol(LDL) seviyesini yüzde 12'ye varan oranda düşürmeye yardımcı oluyor. Türkiye'de Türk çiftçisinin sütüyle üretilen Danacol, İspanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Belçika, Portekiz ve İrlanda'da tüketiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.