AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

AKPM’den hükümete "seçimleri erteleyin" çağrısı!

AKPM’den hükümete "seçimleri erteleyin" çağrısı!
24 Nisan 2018, 16:48

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), hükümete 24 Haziran seçimlerini erteleme çağrısında bulundu. Çağrıya gerekçe olarak, “mevcut koşullarda düzenlenecek seçimlerin Avrupa kriterlerine uygun olmayacağı” gösterildi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), mevcut koşullarda düzenlenecek seçimlerin “Avrupa kriterlerine uygun olmayacağı” gerekçesiyle Türk hükümetine 24 Haziran seçimlerini erteleme çağrısında bulundu.

AKPM Denetim Komisyonu kararı

AKPM Denetim Komisyonu tarafından Strasbourg’da alınan kararda, “Seçim kanununun seçim kararından sadece bir ay önce değiştirilmiş olması, OHAL uygulamasına devam edilmesi, Seçimlerin güvenliği ve saydamlığı konusundaki şüpheler ve tartışmalı mühürsüz oy pusulası kararının”, seçimlerin demokratik bir ortamda düzenlenemeyeceğini gösterdiği ileri sürüldü.

“Siyasi partilere hazırlık süresi tanınmadı”

Türk Hükümetine seçimlerin ertelenmesi çağrısı yapılan kararda, yeni seçim kanunu ile seçimlerin düzenleneceği tarih arasındaki kısa sürenin siyasi partilere adapte olma ve hazırlanma süresi bırakmadığı da not edildi.

Denetim Komisyonu’nun kararında, seçim kurallarının seçim tarihinden üç ay önce değiştirilmesinin Venedik Komisyonu tarafından belirlenmiş ilkelere aykırı olduğu vurgulanırken, seçim barajının yüzde 10’da kaldığı ve bu durumun siyasi çoğulculuk anlayışıyla bağdaşmadığının da altı çizildi.

referandum-oy kullanmasi-gidahatti“Gerçek anlamda demokratik seçim düzenlenemeyecek”

Yeni seçim sistemine göre polisin seçim bürolarına girebilecek olması "kaygı verici" olarak nitelendirilen kararda, bir önceki seçimlerden sonra (16 Nisan Referandumu) AKPM ve AGİT'in medyanın seçimlerle ilgili haberleri ve siyasi partilerin finansmanına dair tavsiyelerinin de yerine getirilmemiş olduğuna vurgu yapıldı.

akpm-genel-kurulu-gidahattiNisan 2016’da Türkiye’yi denetim sürecine alan AKPM’nin Denetim Komisyonu tarafından alınan kararın, herhangi bir yaptırımı bulunmuyor. Ancak Komisyon, demokratik standartlar bakımından Avrupa genelinde referans alınıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.