Gıda Hattı

Akıllı gıda ambalajıyla, yiyecekler içerisinde bakteri üremeleri engelleniyor!

11 Ocak 2022, 12:36
Paylaş
Akıllı gıda ambalajıyla, yiyecekler içerisinde bakteri üremeleri engelleniyor!

Bilim insanlarından oluşan bir ekip, biyolojik olarak parçalanabilen, sürdürülebilir ve insanlara zararlı mikropları öldüren 'akıllı' bir gıda ambalaj malzemesi geliştirdiler. Ayrıca taze meyvelerin raf ömrünü iki ila üç gün uzatabiliyor.

Su geçirmeyen gıda ambalajı, doğal antimikrobiyal bileşiklerden oluşan bir kokteylle oluşturuluyor. Bu kokteyl arasında yemek pişirmede kullanılan yaygın bir bitki olan kekik yağı ve turunçgillerde yaygın olarak bulunan sitrik asit bulunuyor.

Araştırma Singapur’da yer alan Nanyang Teknoloji Üniversitesi ve  ABD'de bulunan Harvard Üniversitesi T. H. Chan Halk Sağlığı Fakültesinde gerçekleşmekte.

Nem veya zararlı bakteri enzimleri arttığında akıllı ambalajın lifleri bakterileri öldürmeye başlıyor. Bu işlemi doğal antimikrobiyal bileşikleri serbest bırakarak yapıyor. Doğal antimikrobiyal bileşiklerin etkileri E.coli, Liseria ve mantarlar üzerinde etkileri ispatlandı.

plastik gıda ambalajı ambalaj malzemeleri

Ayrıca meyve ve sebzelerin raf ömürlerini de kısa da olsa uzatıyor!

Bir deneyde, normal ambalaj ile sarılı çilekler, dört gün boyunca taze kaldılar. Akıllı ambalaj kullanıldığında ise çilekler yaklaşık yedi gün boyunca tazeliğini korudu.

Araştırma ekip lideri Prof Dr Mary Chan “Bu buluş, bir çok gıdayı bozabilecek bakterilere karşı antimikrobiyal özellikler gösteriyor. Ayrıca gıda endüstrisinde paketleme için daha iyi bir yöntem. Ambalaj özellikle balık, et, sebze ve meyve gibi çeşitli ürünlerde uygulanabiliyor.” Diye ekliyor.

Antimikrobiyallerin sadece bakteri veya yüksek nem varsa salınıyor. Böylelikle koruma sadece gerektiğinde sağlanıyor. Kısaca kimyasalların kullanımını en aza indirgenmekte. Üstelik gıdaların doğal yapısı da bozulmuyor.

Son olarak israfı azaltmak günümüzün en önemli farkındalıklarından biri. Bu husustaki en etkili yollardan biri, verimli biyolojik olarak parçalanabilen toksik olmayan gıda ambalajı kullanmak.

Bu akıllı gıda ambalajında biyopolimerler kullanılıyor. Yani toksik olmayan çözücüler dahil olmak üzere doğadan türetilen bileşikler yer alıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.