Gıda Hattı

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir? Akciğer kanseri tedavisi nasıl olur?

12 Kasım 2020, 11:00
Paylaş
Akciğer kanseri belirtileri nelerdir? Akciğer kanseri tedavisi nasıl olur?

Akciğer kanseri kanserin akciğerde görülen türüdür. Birçok kanserojen ajana maruziyet sonrası, normal akciğer hücrelerinin anormal ve kontrolsüz bölünüp çoğalması ile kanser sürecini başlar. Akciğer kanseri nedir? Akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

Akciğer kanser hücreleri birikerek tümörleri (kitle, yara ya da ur) oluştururlar. Kanser, normal dokuları sıkıştırabilir, içine sızabilir ya da tahrip edebilir. Erken evre dönemini geçirmiş akciğer kanseri zorlu bir süreci işaret eder.Tüm yeni kanser olgularının yüzde 13,3’ünü oluşturan akciğer kanseri, tüm kanser ölümlerinin de yüzde 26,8’ine yol açıyor.

akciğer kanseri nedir

Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

Akciğer kanseri belirtileri arasında yaygın olanlar:

 • İyileşmeyen  öksürük,
 • Az miktarda olsa kanlı ösürük,
 • Nefes darlığı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Ses kısıklığı,
 • İstemsiz kilo kaybı,
 • Kemik ağrısı,
 • Baş ağrısı.

Akciğer kanseri büyümesinin 2/3'ünü (yaklaşık %70-75) tamamlamadan pek şikayete sebep olmaz. Bu da akciğer kanserinde çoğu durumda tanıda geç kalınmasının sebebidir.

Ailede “akciğer kanseri” olması akciğer kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır. Bir kere akciğer kanseri olan kişinin tekrar ikinci akciğer kanseri olma riski, hiç kanser olmamış kişiye oranla daha fazladır.

akciğer kanseri tümörü
Akciğer Kanseri Tümörü

Sigara dışında rol oynayan diğer faktörler nelerdir?

Sigara en önemli faktördür. Sigara haricinde;

 • Erionitasbest (akciğer kanseri)
 • Krokidolit (mavi) asbest (daha çok akciğer ve karın zarı tümörü – Mezotelyoma)
 • Hava kirliliği

Riskli meslekler; madenciler, tekstil, izolasyon ve tersane işçileri, petro-kimya, baca temizleyiciler, plastik sanayi işçileri, maden ve kaynak işçileri, çamaşır suyu üreticileri, cam seramik, muşamba ve batarya işçileri, boya, dökümhaneler, çelik işçileri.

akciğer kanseri belirtileri

Akciğer kanseri tedavisi nasıl olur?

Robotik cerrahinin özellikle akciğer kanserinde açık ve video yardımlı/kapalı ameliyatlara göre belirgin teknik üstünlüğü nedeniyle kullanımı artıyor.

Kanserden ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan akciğer kanseri; erken evrelerde başarı sağlanarak tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Akciğerin cerrahi hastalıklarında ve akciğer kanserinde özellikle robotik cerrahi (robot yardımı ile yapılan kapalı ameliyatlar) açık ve video yardımlı/kapalı ameliyatlara belirgin teknik üstünlüğü nedeni ile ABD ve Avrupa’da giderek artıyor.

Eğer akciğer kanseri belirtileri gösterdiğinizi düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurunuz.!

Akciğer kanserinde ameliyat hangi hastalara uygulanır?

Erken evrede (Evre 1, 2 ve 3A) tanı konulmuş akciğer kanseri için ilk tedavi seçeneği cerrahi yöntemdir. Kanserinin tamamının ve ilgili lenf bezlerinin tamamının çıkarılması ancak cerrahi ile olabilmektedir. Günümüzde %80’den fazla ameliyat kapalı (endoskopik) yapılmaktadır.

Erken evrede cerrahi ile kanserin tam kontrolünün sağlanması mümkün olabilmektedir.

Ameliyat Sonrası İlaç Tedavisi (Kemoterapi) veya Işın Tedavisi (Radyoterapi) gerekir mi?

Her hastaya gerekmez, ancak ameliyat sonrası gelecek patoloji raporuna göre cerrahiden sonra gerektiğinde Kemoterapi ve/veya Radyoterapi uygulanmaktadır.

Akciğer kanserinden korunmanın yolları!

Sigara ve tütün ürünlerini kullanmayı bırakın: Akciğer kanserine yakalanmada en önemli risk faktörünün sigaradır. Her gün içilen sigara sayısı ve sigaranın kullanıldığı yıl sayısı ile doğru orantılı olarak risk de artıyor.

Pasif içicilikten kendinizi koruyun: Sigara dumanına maruz kalma olarak tanımlanan “pasif içicilik” ise kişi sigara içmese bile sigara dumanından yoğun olarak etkilenme durumunu tanımlamak için kullanılıyor. 

Asbestten ve bu maddelerden uzak durun Asbest ve kansere neden olduğu bilinen arsenik, krom, nikel gibi maddelere maruz kalmak akciğer kanserini tetikleyen unsurlar arasında. 

Evinizi sıkça havalandırın: Sigaradan sonra en önemli ikinci akciğer kanseri nedeni olarak kabul edilen radon, renksiz ve kokusuz bir gaz. Toprakta ve suda mevcut bulunan ve uranyum kaynaklı bir gaz olan radon yukarı doğru hareket ediyor ve özellikle binaların alt katlarını etkiliyor.

Düzenli beslenin: Hemen bütün hastalıklarda olduğu gibi sebze ve meyveden yana zengin bir beslenme düzeninin akciğer kanseri riskini de azaltıyor. Bu yüzden sağlıksız beslenmelerden kaçının. Bunun yerine vitaminler A, C, E ve beta karoten kullanılması, yaklaşık yüzde 25 koruma sağlayan bu tip beslenmenin yerini tutamıyor. Ayrıca yapılan iki ayrı çalışma sigara kullananlarda beta karoten alımının ölüm oranlarını artırdığını ortaya koyuyor.

Hava kirliliğinden kendinizi koruyun: Bir diğer önemli konu hava kirliliği. Sanayileşmiş bölgelerde yaşayanlar ve egzoz gazına yoğun biçimde maruz kalanlar, akciğer kanserinin gelişmesine zemin hazırlayan polisiklik aromatik hidrokarbonlarına (PAH) çok daha fazla maruz kalıyorlar. 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.