Gıda Hattı

Akaryakıta zam geldi! Otogazın litresine 25 kuruş zam uygulanacak

15 Kasım 2021, 18:58
Paylaş
Akaryakıta zam geldi! Otogazın litresine 25 kuruş zam uygulanacak
Akaryakıta zam geldi. Son dakika gelen bilgilere göre otogaza 25 kuruş zam geliyor. EPGİS’ten yapılan açıklama bu zam haberini doğrular nitelikte. Bu gece itibarıyla otogazın litre satış fiyatına 25 kuruş zam uygulanacak.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın yapmış olduğu açıklamaya göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 25 kuruş zam geldi. Otogaz'a gelen yeni zam ile İstanbul'da ortalama 6,67 liradan 6,92 liraya, Ankara'da 6,75 liradan 7 liraya, İzmir'de ise 6,77 liradan 7,02 liraya yükseldi.

Akaryakıt fiyatlarında hesaplama nasıl yapılıyor

Akaryakıt fiyatları Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarına ortalama dolar kurundaki değişikliklerle birlikte rafineleri hesaplanıyor. O hesaplamaların ardından fiyatlar rekabet ve serbesti sebebiyle kentlere göre düşük değişiklikler gösterebiliyor. Akaryakıt fiyatlarında uygulanan zam eş mobil sistemi ile petrol fiyatlarına döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artışa göre yurtiçi pompa fiyatlarına yansıyor. ÖTV ayarlaması ile birlikte bu fiyatlar zam olarak yansıtılmaya ve dengelenmeye çalışılıyor. Ancak son gelen bilgilere göre otogaza 25 kuruş zam uygulanacak.

ÖTV desteği 2022'de de sürecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan 2022 yılı cumhurbaşkanlığı yıllık programı resmi gazetede yayınlandı. Yayınlanan karara göre eşel mobil sistemi 2022 yılında da sürecek. Fiyat artışlarının bir kısmını ÖTV'den karşılanacak, satış fiyatlarına yansıtılmayacak.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.