Gıda Hattı

Akaryakıt zammı geliyor! Dev zam gece yarısı itibariyle yansıyacak

18 Ekim 2021, 20:17
Paylaş
Akaryakıt zammı geliyor! Dev zam gece yarısı itibariyle yansıyacak
Cuma günü 41 kuruş motorine yapılan zammın ardından bir zam haberi daha paylaşıldı. Yeni zam akaryakıt da tarihi zirve olarak isimlendirildi.

Zam konusu sosyal medyanın gündemine oturdu. Buna rağmen fiyat değişikliği gece yarısı itibariyle başlıyor. Motorinin litre fiyatı 23 kuruş daha yükselecek. Zam sonrası motorinin litresi İstanbul'da 8,19 çıkarken Ankara ve İzmir için fiyat 8,28 olacak enerji petrol gaz ikmal istasyonları işveren sendikasından yapılan açıklamaya göre motorine 23 kuruş zam geldiği belirtildi. Bu gece yarısı itibariyle motorine yapılan fiyat artışı pompaya yansıyor. Motorine cuma günü de 41 kuruş zam yapılmıştı ve ard arda yapılan zamlara vatandaştan tepki geldi. Bu konu sosyal medyada da en çok konuşulanları arasında yer alıyor.

motorine zam

Motorinin litresi kaç TL oldu?

Motorinin litresi İstanbul'da 7,96 TL'den 8,19 TL'ye çıkacak. Ankara ve İzmir için ise fiyat 8,05 TL yerine 8,28 TL olacak. Akaryakıt fiyatlarının hesaplanması ile ilgili olarak Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurunda ortaya çıkan değişiklikler baz alınıp rafineriler tarafından hesaplama gerçekleştiriliyor. Bu hesaplamalar yapıldıktan sonra dağıtım firmaları tarafından uygulanan fiyatlar rekabet ve serbesti sebebiyle şirketler ve kentlere göre küçük değişikliklerle satışa sunuluyor. Akaryakıt fiyatlarında eşel mobil sistemi ile petrol fiyatları döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artışın sonucunda yurt içinde pompa fiyatlarında ortaya çıkan yükselişler ÖTV ayarlanması ile tüketiciye zam olarak yansıtılması engellenmeye çalışılıyor ancak yeni zam gece yarısından itibaren pompaya da yansıyacak.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.