Gıda Hattı

Akademisyenlerin Ar-Ge gelirlerinden vergi alınmayacak

16 Ekim 2015, 13:52
Paylaş
Akademisyenlerin Ar-Ge gelirlerinden vergi alınmayacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yapacakları düzenleme ile üniversite hocalarının yaptığı Ar-Ge projelerinden elde ettikleri gelirden kurumlar vergisi alınmayacağını belirterek, “Hocalarımızın Ar-Ge’den elde ettiği gelirin net yüzde 85’i cebinde kalacak” dedi.

Gebze Teknik Üniversitesi’nin (GTÜ) 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuşan Bakan Işık, üniversitelerin uzun yıllar kendilerini toplumdan izole ettiklerini, eğitim boyutunun dışına çıkamadıklarını söyledi. Işık, “Araştırma yapılan üniversitelerde bu araştırmanın toplumsal ve ekonomik faydaya dönüşmesini doğrusu önemsememişlerdi. Şimdi bu anlayış değişiyor. Başta bakanlık olmak üzere hükümet olarak bu anlayışın değişmesi için çok ciddi gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

Yeni bir kanuni düzenleme yapacaklarını vurgulayan Işık, “Üniversite hocalarının yaptığı Ar-Ge projelerinden elde ettikleri gelirden kurumlar vergisi alınmayacak. Hocalarımızın Ar-Ge’den elde ettiği gelirlerin net yüzde 85’i cebinde kalacak. Biz hocalarımızın daha fazla proje yapmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.