AramaArama
Gıda Hattı

Ak Gıda halka açılıyor

13 Mart 2015, 17:30
Paylaş
Ak Gıda halka açılıyor

Yıldız Holding’in en büyük şirketlerinden Ak Gıda, paylarının birincil halka arzını gerçekleştirmek için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda bulundu.

Yıldız Holding ve halka arzda paylarını satacak olan diğer Ak Gıda pay sahipleri, birincil halka arz kapsamında mevcut sermayenin toplam %45’ine kadar olan paylarını satmayı planlıyor. Ak Gıda, süt işleme kapasitesine göre, Türkiye Süt ve Süt Ürünleri Sektöründe en büyük üretici konumunda.

Markalı ve münhasır/özel markalı kategorilerde 325 stok kaleminden oluşan geniş bir ürün portföyü bulunan Ak Gıda, Yıldız Holding markaları olan İçim ve Dolcia’nın yanı sıra, Mis ve Dost gibi münhasır ve özel markalı ürünler için de süt ve süt ürünleri üretimi gerçekleştiriyor.

Ak Gıda, süt, peynir, yoğurt ve tatlı kategorilerini de içeren geniş bir ürün yelpazesini yurt içinde ve yurt dışında, farklı tüketim alışkanlıklarını karşılamak için modern ve geleneksel kanallar aracılığı ile tüketiciye ulaştırıyor.

Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Ak Gıda’nın satış gelirlerinin 2014 yılında 2013’e kıyasla %16,7’lik bir büyüme gerçekleştirdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Şirketin 2014 yılı itibariyle satış gelirleri 2.040,6 milyon TL olarak gerçekleşti. Ak Gıda, Türkiye çapında kurulu 5 adet üretim tesisi ile günlük 4.000 tonluk çiğ süt işleme kapasitesine sahip. Bu kapasite ile alanında Türkiye’nin en büyük üreticisi konumunda.

Şirket, 2014 yılında 41 ülkeye gerçekleştirdiği ihraç kayıtlı satışlarla (özellikle Ortadoğu bölgesi) 84,7 milyon TL gelir elde etti. Ak Gıda, Yıldız Holding’in markası olan Ülker ismiyle Suudi Arabistan’da labne pazarının da lideri konumunda.”

Türkiye ambalajlı gıda ve içecek sektörünün önemli oranda büyümesinin beklendiğini kaydeden Tütüncü, “Artan nüfus, hızla artan kentleşme oranı, gelişen gelir düzeyi, yükselen eğitim seviyesi ve sağlık ile iyi yaşam konusunda artan toplumsal farkındalık ambalajsız süt ürünleri tüketiminin ambalajlı süt ürünleri tüketimine doğru değişmesi şeklinde oluşuyor.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.