Gıda Hattı

Aile diyeti ile sağlıklı kiloya ulaşmak daha kolay

20 Eylül 2021, 16:45
Paylaş

Dünya genelindeki güncel rakamlara göre 1,9 milyar kişi kilolu iken, 650 milyon kişi ise obezdir. Türkiye’de ise her 2 kadından biri, her 3 erkekten birisi şişmandır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre obezite vücuda besinler ile alınan kalori ve harcanan kalori arasındaki farktan kaynaklanmaktadır.

Vücuda besinler ile alınan kaloriyi son yıllarda en çok şeker, alkol, yağ ve meşhur protein diyetleri nedeniyle kırmızı et arttırmaktadır.

Vücudumuzun daha az kalori harcamasının en temel nedeni ise akıllı telefon, TV, bilgisayar kullanımının hayatımızın bir parçası haline gelmesidir. Eskiden yürüyen bir toplum iken şimdi bırakın yürümeyi, yemeğimizi bile masada ailece yemek yerine, bilgisayar veya TV karşısında yiyoruz.

TV karşısında yemek yemek obeziteye davetiye çıkarır

TV karşısında yemek yemek hem çocuklar, hem de yetişkinler için obeziteye davetiye çıkartmaktadır. 20 dakikalık doyma süresince kişi ne yediğini bilmediği gibi, çok fazla besin de tüketmektedir.

Obezite ülkemizde artmaya başladıkça, diyetisyene giderek bir an önce kilolara veda etme yönelimi de artmıştır.

Kilo verme süreci çok kolay bir süreç değildir. Bu nedenle kilo vermek isteyen danışanlarım arasında en başarılı olanlar ailecek veya arkadaş grubu olarak gelenlerdir. Özellikle eşlerin ya da anneler ve kızlarının beraber uyguladıkları programları mükemmel sonuç verir. Çünkü ailede diyet veya rejim kelimeleri kullanılmaz, bunun yerine aile sağlıklı bir şekilde yaşam biçimini değiştirir.

Aile diyetlerinde mutfakta sadece sağlıklı besinler yer alır, gereksiz abur cuburlar marketlerden mutfağa sokulmaz.

Başarılı bir aile diyetinde neler yapılabilir?

Başarılı ve sürdürülebilir aile diyetleri için şunlar önerilebilir:

 • 1 kg sebze 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile pişirilerek, kalori alımı azaltılabilir.
 • Tuz kullanımı kısıtlanarak bunun yerine baharatlar tercih edilebilir.
 • Şeker yerine zerdeçal + tarçın + karanfil + kakule karışımı kullanılabilir.
 • Tatlı alıp diyet yapanın karşısında yemek ve onu da yemeye teşvik etmek yerine meyve ve dondurma tüketilebilir.
 • Süt ve ürünlerinde yağsız olanları tercih edilerek kalori alımı kısıtlanabilir.
 • Beyaz ekmekten ailece vazgeçilerek kan şekerinin gereğinden fazla ve hızlı yükselmesi engellenebilir.
 • Mutfakta pirinç ve beyaz unun yerini bulgur, karabuğday, buğday ruşeymi, tam buğday makarna alabilir. Bunlar yağlı, kremalı soslar yerine domates ve fesleğenle pişirilebilir.
 • Etler yeterli miktarda ve yağsız ızgara olarak pişirilebilir.
 • Sebzeleri yıkamak ve salata yapmak tek başınıza zor geliyorsa, bu işler aile diyetlerinde görev paylaşımı ile daha zevkli bir hale getirilebilir.
 • Aile bireyleri sürekli su içtikçe, unutan kişi de su içmesi gerektiğini hatırlar.
 • Ara öğünler kan şekeri dengesi için belki de ana öğünlerden daha önemlidir. İlk unutulan öğleden sonraki ara öğün olur. Öğleden sonra ara öğün unutanlarda yağ kaybı olmaz, hatta haftalık kontrole geldiklerinde yağlanmış olurlar. Bu önemli öğünü aile diyetlerinde birbirinize hatırlatabilirsiniz.
 • Yürüyüşe ailecek çıkılarak sohbet etme imkanı bulunabilir. Egzersiz yapmamak için bahane uydurma ihtimali de böylece ortadan kalkar.
 • Öğün saatlerinin düzenli olduğu bir aile diyetinde yatma saatleri bile kontrol altına girecektir.
 • Aile diyetlerinde en önemli değişken porsiyon boyutudur. Diyetisyen, bireylerin metabolizma hızına göre kimin hangi besinden ne kadar yemesi gerektiği ve bu besinlerin porsiyon ölçülerini belirleyerek anlatmalıdır.

Yemek takımımızın boyutlarını küçük tutalım

Obezite nedenlerinden birisi de tabak, bardak ve kepçelerin boyutlarının eskiye göre çok büyümüş olmasıdır. Eskiden 1 bardak 200 cc su veya süt alırdı, şimdi 1 bardak demek çok sakıncalı çünkü 750 cc’lik bardaklar bile var. Tabaklar o kadar çok büyüdü ki, özellikle de misafir geldiğinde 1 kepçe çorba kasenin dibinde yüzüyor, Türk halkı misafirperver olduğu için de o kocaman tabaklar tepeleme dolduruluyor. Lütfen porsiyon kontrolüne dikkat ederken, çok büyük tabak ve bardak setleri almaktan da kaçınalım ki kalori alımımızı farkında olmasan artırmayalım.

Sağlıkla ve aşkla kalın,

Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe

Yazarın Diğer Yazıları

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.