Gıda Hattı

AİHM’den Selahattin Demirtaş kararı

20 Kasım 2018, 12:16
Paylaş
AİHM’den Selahattin Demirtaş kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) halen tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için “tutukluluğa son verilmesi” kararı aldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk haline ilişkin başvuruyu karara bağladı. AİHM, Demirtaş için “Tutukluluğa son verilsin” kararı verdi.

2 yıldan bu yana tutuklu bulunuyor

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hakkındaki 'Terör örgütü kurma ve yönetme', 'Örgüt propagandası' ve 'Suç ve suçluyu övme' iddialar nedeniyle açılan davalarda, 142 yıla varan hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Son bir yılda 33 dava açılan Demirtaş’ın hakkında Diyarbakır'da açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ne alınmıştı. Söz konusu dava, daha önce kendisi hakkında hazırlanan ve dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM'ye gönderilen 31 fezlekenin toplamından oluşuyor.

Edirne F Tipi Cezaevi'nde 4 Kasım 2016'dan bu yana tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklu yargılandığı davanın son duruşması Ekim ayında Ankara'da yapılmıştı.

Bir önceki duruşmaya mazeret bildirerek katılmayan Demirtaş, SEGBİS yöntemiyle yaptığı savunmada, “Ankara'ya gidiş gelişlerimiz 24 saat sürebiliyor. Bu tür bir seyahate sağlık durumum uygun olmadığı için, duruşmaya mecburen SEGBİS ile çıkmayı kabul ettim. Kayda geçsin diye belirtiyorum” demişti. Savunmasında 24 Haziran seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, “Bunları anlatabilseydim 24 Haziran seçimlerinin sonucu farklı olurdu. Seçimin en büyük hilesi, benim içeride tutulmamdır. Ben dışarıda olsaydım sonuçlar farklı olacaktı” ifadelerini kullanmıştı.

Selahattin Demirtaş kimdir?

10 Nisan 1973 tarihinde Elazığ'ın Palu ilçesinde doğan Selahattin Demirtaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezun olduktan sonra bir süre kardeşi Aygül Demirtaş ile birlikte serbest avukatlık yaptı.

2006 yılında (İHD) İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı yapan, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütünün Türkiye Şubesi yöneticiliklerinde bulunan Demirtaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili seçildi ve 1 Şubat 2010 den itibaren (BDP)Barış ve Demokrasi Partisi eş genel başkanlığı yaptı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan olan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Hakkari'den yeniden TBMM’ye giren Demirtaş, 22 Haziran 2014'te Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP eş başkanlığına seçildi.

2014 yılı Ağustos ayında yapılan Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçiminde %9,76 oy alarak 3. sırada kalan Demirtaş, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) istanbul 1. bölgeden milletvekili seçildi.

İyi düzeyde Zazaca, orta düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilen Demirtaş, öğretmen Başak Demirtaş ile evli ve iki kız çocuk babası.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.