Gıda Hattı

AİHM, İngiltere’nin Ruanda seferine “Dur” dedi!

15 Haziran 2022, 12:44
Paylaş
AİHM, İngiltere’nin Ruanda seferine “Dur” dedi!

Sığınmacıları Afrika ülkesi Ruanda’ya gönderme kararı alan İngiltere’den yapılacak ilk uçuş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararıyla son anda iptal oldu.

İngiltere hükümetinin ülkedeki sığınmacıları Ruanda'ya göndermeye yönelik tartışmalı planının ilk aşaması, AİHM engeline takıldı. Uçağın 7 sığınmacıyla havalanmasından saatler önce, Ruanda'ya gönderilecekler arasında yer alan ve Iraklı olduğu belirtilen bir sığınmacının avukatının başvurusunu değerlendiren AİHM, sığınmacının uçağa bindirilmesini engelledi.

AİHM kararıyla uçuş durduruldu

“AİHM, başvuranın devam eden adli işlemlerinde nihai yerel kararın verilmesinden sonraki 3 haftaya kadar Ruanda'ya gönderilmemesi gerektiğini İngiltere hükümetine belirtmiştir” denilen AİHM kararında, sığınmacının İngiltere'deki yasal yolları tüketmediği, İngiliz mahkemelerinin sığınmacının itirazını Temmuz ayında dinlemeyi planladığına vurgu yapılarak, bu işlem tamamlanana kadar Iraklı sığınmacının gönderilmemesi gerektiği kaydedildi.

AİHM kararının ardından İngiltere hükümeti, sığınmacıları Ruanda'ya taşıyacak ilk uçuşun yapılamayacağını belirtirken, İngiliz medyası da son dakika müdahalesiyle tüm göçmenlerin uçaktan çıkarıldığını ve Ruanda'ya uçuşun planlandığı gibi yapılamayacağını aktardı.

İngiliz hükümeti vazgeçmiyor!

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel ise uçuş iptal edildikten sonra yaptığı açıklamada hayal kırıklığına uğradığını, ancak “doğru şeyi yapmaktan geri durmayacağını” söyledi. Patel, "İngiltere'nin iltica sistemine erişim, insan kaçakçılarına ödeme yapma kabiliyetine değil, ihtiyaca dayanmalıdır. Bu şekilde suiistimaller artıyor ve İngiliz halkı haklı olarak yeterince şey yaşadı. Bu politikanın uygulanmasının kolay olmayacağını her zaman söyledim ve son dakika müdahalesinin bugünkü uçuşun yapılamayacağı anlamına gelmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradım. Hukuk ekibimiz bu uçuşla ilgili alınan her kararı gözden geçiriyor ve bir sonraki uçuş için hazırlıklar şimdi başlıyor" dedi.

"Sığınmacıların gönderilmesi artık yasa dışı"

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda uçuşun iptal edilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Khan, "Sığınmacıların bu gece Ruanda'ya insanlık dışı şekilde sınır dışı edilmesi, yola çıkmalarına dakikalar kala AİHM tarafından durduruldu. Şiddetten kaçan insanları binlerce kilometre ötedeki bir ülkeye göndermek zaten zalimceydi. Artık potansiyel olarak yasadışı da" ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin sığınmacıları Ruanda'ya gönderme planı

İngiltere hükümeti, sığınmacıların Ruanda'ya gönderilmesi içeren planı, Nisan ayında açıklamıştı. Programı finanse etmek için önümüzdeki 5 yıl içinde Ruanda'ya 120 milyon sterlin (145 milyon dolar) ödeyeceğini bildiren Hükümet, ayrıca yasal danışmanlık, sosyal hizmet çalışanları, çevirmenler, konaklama, yemek ve sağlık hizmetlerini kapsayan ve yeri değiştirilen her kişinin işlem ve entegrasyon masraflarını ödeyeceğini ifade etmişti. Sınır dışı edilenlerin İngiltere'ye değil, Ruanda'ya sığınma başvurusu yapmasına izin verileceği vurgulanmıştı.

Başbakan Boris Johnson, söz konusu planın hayatları korumanın ve İngiliz Kanalı'ndan küçük teknelerle göçmenleri kaçıran suç çetelerini engellemenin "meşru bir yolu" olduğunu savunmuştu.

İngiltere'ye son yıllarda Suriye, Afganistan, İran, Sudan, Irak ve Yemen gibi ülkelerden yasa dışı şekilde göçmen akını yaşanmıştı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.