Gıda Hattı

Ahududu nasıl yetiştirilir? Ahududu nerede yetişir? Ahududunun faydaları nelerdir?

10 Ekim 2021, 16:00
Paylaş
Ahududu nasıl yetiştirilir? Ahududu nerede yetişir? Ahududunun faydaları nelerdir?
Ahududu nasıl yetiştirilir? Ahududu nerede yetişir? Ahududunun faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Ahududu hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Ahududu nasıl yetiştirilir? Ahududu nerede yetişir? Ahududunun faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Ahududu hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Ahududu nasıl yetiştirilir?

Ahududu fidanı belirli dönemlerde yetiştirilen bir meyvedir. Diğer bir adı frambuaz olan bu meyve, tarlada yetiştirilir. Ahududu fidanının kasım ayından başlayarak, nisan ayına kadar dikimi yapılabilmektedir. Ahududu fidanı dikilirken kök kısmının hava almamasına dikkat edilmesi gerekir. Ahududu fidanı rüzgâra karşı hassas bir meyvedir.

Bu sebeple dikim sırasında dikkat etmek gerekir. Ahududu fidanları dikilmeden önce kökleri su yardımıyla nemlendirilmelidir. Hava koşulları uygun değil ise bir çukur içinde dikilerek bekletilmesi uygun olacaktır. Ahududu fidanının dikileceği toprağı yaklaşık 60 cm olacak biçimde kazmak gerekir. Daha sonra budaması yapılır. Bu sırada kökü ve tepesi budanır. Fidan ekimi için açılan çukura dik bir biçimde yerleştirilir.

Fidan çukura yerleştirildikten sonra çukur sıkça toprakla kapatılır. Hava almaması için toprağın iyice sıkıştırılması gerekir. Daha sonra muhakkak can suyu verilmelidir. Böylece kök toprağa çok daha iyi tutunacaktır. Ahududu fidanının yanına destek için çubuk dikilmesi uygun olacaktır. Destek çubuğu rüzgâra karşı fidanı korur.

Ahududu hangi bölgede yetişir?

Frambuazlara her bölgede rastlamak mümkündür. Frambuazlar, ülkemizin kuzeyinden batıya doğru uzanan tüm boylamda bulunur. Özellikle 1000m üzeri akımlarda çok rastlanılır. Toprakta nemin fazla olduğu bölgelerde frambuazlar yetiştirilebilir. Akdeniz bölgesi veya Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde kolaylık yetiştirilebilen bir meyve türüdür. Frambuaz yetiştiriciliği çok zorlu koşullarda yapılabiliyor. Oldukça fazla özen isteyen bir meyvedir.

Ahududu hangi mevsimde yetişir?

Ahududu yetiştirmek için doğru zamanların seçilmesi gerekir. Ahududu dikimi Kasım ayının birinci haftasından başlayarak yapılabilir. Nisan ayına kadar ekim zamanı devam eder. Fidanların yaprak dökümüne göre ekilmesi uygundur. Bölgenin hava koşullarına ve yüksekliğine göre nisan ayına kadar ekimi sürdürebilirsiniz.

Ahududunun faydaları nelerdir?

  • Ahududu ayrıca şeker oranı düşük bir meyvedir.
  • Ahududu suyu da en az meyvesi kadar faydalı bir içecektir.
  • Ahududu kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Kan basıncı ve kalp atışını düzenlemeye yardımcı olduğu için yüksek bir potasyum içeriğine sahip olan ahududu kalp krizi riskini de azaltan bir besindir. Ahudududa hem de kırmızı kan hücreleri üreten demir, bakır ve magnezyum gibi minerallerce bir hayli zengindir.
  • Kilo vermeye yardımcı bir meyvedir. Ahududu lif oranı yüksek bir meyve olduğu için kilogram vermeye yardımcı bir besin olarak görülmektedir. Sindirim sisteminin sürecini yavaşlatan ve daha uzun süre tokluk hissi sağlamakta olan ahududu lif oranı yüksek olduğundan dolayı kilogram vermek isteyenler tarafından da tercih edilmektedir.
  • Göz sağlığını destekler. Ahududu göz sağlığını destekleyici A ve C vitaminine sahip bir meyvedir. Göz ağrılarının temizleyerek kurumasını engelleyen ahududu göz hastalıklarına karşı da koruyucu niteliktedir.
  • Kanserle savaşmaya yardımcı olur. Günümüzün hastalığı olan kanser hastalığı bir hayli yaygın olan hastalıklardandır. Birçok kanser türü bulunur. Ahududu da antioksidan oranının yüksek olduğundan dolayı kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller. Kanserle savaşmaya yardımcı olan bir besindir.
  • Bağışıklığı güçlendirir. Ahududunun en önemli özelliklerinden bir tanesi de C vitamini içeriğinin yüksek olmasıdır. C vitamini oranının yüksek olduğu bilinen ahududu bu şekilde enfeksiyon riskini de azaltarak kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sağlıklı cilt için faydalıdır. Sağlıklı cilde sahibi olmayı isteyen kişiler ahududunun yüksek antioksidan özelliği sayesinde kemikleri ve kan damarlarının yenilenmesini sağlarken, bozuk cilt dokusunu da onarır.Bu nedenle pek çok yararı bulunan ahududu tüketilmesi en çok önerilen besinler arasındadır. Böylece kişiler sağlıklı olacaklardır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.