AramaArama
Gıda Hattı

Ahududu ağacı yaprak döker mi? Ahududu ağacı bakımı nasıl yapılır?

30 Ağustos 2021, 16:39
Paylaş
Ahududu ağacı yaprak döker mi? Ahududu ağacı bakımı nasıl yapılır?
Ahududu ağacı yaprak döker mi? Ahududu ağacı bakımı nasıl yapılır? Dünya genelinde pek çok farklı ağaç türleri bulunmaktadır. Bu ağaç türleri ise çeşitlerine göre farklılık göstermektedir.

Ahududu ağacı yaprak döker mi? Ahududu ağacı bakımı nasıl yapılır? Ahududu ağaçları sağlığa oldukça yararlı meyveler verir.  Peki önemli tarım ürünleri arasında yer alan Ahududu ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Tüm ayrıntıları ile sizler için bir araya getirdik.

Ahududu ağacı Türkiye genelinde yoğunlukla yetiştirilmektedir. Özellikle nemi fazla olan yerlerde yetişen ahududu ağacı halk arasında kırmızı böğürtlen olarak da bilinmektedir.

Ahududu ağacı nedir? Ahududu ağacı hakkında bilgi

Ahududu ağacı genel itibari ile nemli topraklarda yetişir. Tansiyonu düşüren ahududu ağacı kanı temizleyerek vücutta biriken zehirli maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Ahududu yaprakları ise terleterek idrar söktürmektedir. Ateşi düşüren ahududu vücuda da dinçlik vermektedir. Ahududu ağacı genel olarak kendiliğinden yetişmektedir. Güzel kokulu ve sulu bir meyve olan ahududu sağlık açısından da bir hayli yararlıdır.

Ahududu ağacı Latince ismi

Ahududu ağacının Latince ismi Rubus İdaeus olarak bilinmektedir. Gülgiller familyasından olan ahududu ağacı sonbahar mevsiminde kırmızı renkli ve tatlı meyveler verir. Genelde tatlılar, reçel, marmelat ve soslarda kullanılacak olan ahududu meyvesi hemde çay yapımında da kullanılır.

Ahududu ağacı özellikleri

Ahududu ağacının dal kısımlarında kırmızı renkli meyveler bulunur. Beyaz renkli çiçekler de açan ahududu genel olarak ormanlık alanlarda yetişmektedir. Dikenli bir yapısı olan ahududu ağacı haziran ayının sonundan temmuz aylarının başına kadar çiçek açmaya başlar. Boyu bir buçuk metreye kadar çıkabilen ahududu ağaçları her bölgede ve her yerde yetişmez. Ahududu ağaçları genel itibari ile Kuzey Anadolu'da ve Avrupa kıtasında yetişmektedir.

Ahududu ağacı ne zaman dikilir?

Birbirinden lezzetli ahududuların yetiştiği ahududu ağaçları genelde Kasım ayında dikilir. Dikim işlemi ilkbaharda yapılmayacak ise fazla geç kalınmaması gerekir. Çünkü ahududu ağacının dikimden sonra sıcak ve kurak günler başlayabilir. Bu durumda da sulama gerekir. Ahududu ağacının dikimi için en ideal zaman 15 Şubat'tan sonra başlarken Nisan ayının başlarına kadardır.

Ahududu ağacı nerde yetişir?

Ahududu ağacı çoğu zaman Avrupa kıtası ve Kuzey Anadolu'da yetişmektedir. Ahududu ağacı Türkiye genelinde çoğu zaman Ege kıyılarında yetişmektedir. Ormanlık alanlarda ve kıyı bölgelerinde ahududu ağacı kendi kendine yetişir.

Ahududu ağacı nasıl yetiştirilir ve budanır?

Ahududu ağacı dikilmeden önce kök tuvaleti yapılır. Yaralı, kuru ve çok uzun kökler dikkatli bir biçimde kesilir. Ahududu ağaçları dikildikten sonra bu fidanlar 20 ve 30 cm yüksekliğinde kesilir. İlkbaharda ise 2, 3 ve 4 adet kuvvetli gelişen dip sürgünler bırakılır. Daha sonra ise diğerleri dipten çıkarılır. Ahududu ağacının yetiştirilmesine çok özen gösterilmelidir..

Ahududu ağacı yaprak döker mi?

İlkbahar aylarında topraktan çıkan ahududu ağacının sürgünleri gelişme süresi boyunca büyür. Ahududu ağaçları sonbahar mevsiminde yapraklarını dökerler. Ahududu ağaçları yapraklarını döktükten sonra bir kez daha yeşerir.

Ahududu ağacı bakımı nasıl yapılır?

Ahududu ağacının bakımına çok özen gösterilmelidir.. Özellikle dikildikten sonra ahududu ağacına can suyu verilmeli. Bunun beraberinde ahududu ağacı budaması doğru zamanda yapılmalıdır. Ahududu ağacına yeterli bakım gösterildiği takdirde bir hayli verim alınabilir.

Ahududu ağacı yararları nelerdir?

Ahududu doğanın şekeri olarak bilinmektedir. Binlerce senedir tüketilen ahududunun mor, sarı ve altın renklerinde çeşitleri bulunur. Güçlü bir antioksidan olan ahududu yüksek oranda vitamin ve mineral içermektedir. Ayrıca ahududu tüketimi obezite, diyabet ve kalp hastalığına da iyi geliyor. Genel ölüm riskini azaltan ahududunun yapraklarından çay da yapılabiliyor.

Ahududu ağacı hastalıkları neler?

Ahududu ağacı toprağını ve iklim şartlarını sevmez ise çeşitli hastalıklar görülebilir. Özellikle de dal yanıklığı ve yaralar da oluşabilir. Sıcak iklimi seven ahududu ağacı çok soğuk havalarda hastalık kapabilir.

Ahududu ağacı ne işe yarar ve nerelerde kullanılır? Ahududu ağacı kullanıldığı alanlar

Ahududu ağacından elde edilen ahududu meyvesi tatlılarda, reçel, sos ve marmelat yapımında kullanılıyor. Pastacılık piyasasında de kullanılacak olan ahududu ile çeşitli şerbetler yapılabilir. Ahududu meyvesi genel itibari ile diyet dostudur. Zayıflamak isteyen kişiler muhakkak tatlı niyetine ahududu tüketebilirler.

Kolesterol içermeyen ahududu diyet yapanlar için bir hayli uygundur. Yüksek antioksidan barındıran Ahududu kansere karşı savaşır. Mide, kolon ve meme kanseri ile savaşan ahududu düzenli tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Eklem rahatsızlıklarını ortadan kaldıran ahududu ağacı beyin hücrelerini de yenileyerek hafızayı güçlendirir. Ahududunun yararları saymakla bitmez.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.