Gıda Hattı

Ahmet Özacar kimdir? Ahmet Özacar hayatı

23 Ekim 2021, 23:41
Paylaş
Ahmet Özacar kimdir? Ahmet Özacar hayatı
Ahmet Özacar kimdir? Ahmet Özacar hayatı ve çalışmaları ile dikkat çekmekteydi. Ahmet Özacar biyografi çalışmasını gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Ahmet Özacar kimdir? Küçük lakaplı Beşiktaş oyuncusu Ahmet Özacar hayatı ve forma giydiği takımlara dair merak edilenler...

Ahmet Özacar biyografi

tam adı; Ahmet Refik Özacar

doğum; 8 Mayıs 1937, Lüleburgaz

ölüm; 23 Ekim 2005, İstanbul

mesleği; Türk futbolunun ve Beşiktaş’ın Küçük lakaplı eski millî futbolcusu.

Ahmet Özacar kimdir?
Ahmet Özacar

Ahmet Özacar hayatı

6 çocuklu bir ailenin oğlu olan Ahmet Özacar, 1955’te İstanbul’un amatör takımlarından Şehremini Altınok’tan Beşiktaş’a transfer oldu. Aynı dönemde kendisinden 5 yaş büyük Ahmet Berman’la birlikte Beşiktaş’ta yer aldığından “Küçük Ahmet” adıyla anıldı.

1971’e kadar santrfor, sağ açık, sol açık ve sağ iç olarak 16 yıl Beşiktaş forması giydi. 1970’te jübilesini yaptıktan sonra, 1970-71 sezonunda tekrar takıma çağrıldı ve Beşiktaş’ın krizli döneminde 3 lig maçında ikinci yarılarda oyuna “kurtarıcı” olarak alındı. Beşiktaş, Avrupa Kupaları’ndaki ilk galibiyetini 28 Eylül 1960’ta Rapid Wien’i 1-0 yenerek alırken tek gol yine Küçük Ahmet’ten gelmişti. Özellikle derbilerde oldukça başarılı performans gösterdi ve hem Galatasaray’a hem de Fenerbahçe’ye 9’ar gol attı. 3 kez Lig, 2 kez de Federasyon Kupası olmak üzere 5 kez Türkiye şampiyonluğu yaşadı. 1959 senesinde kurulan Türkiye 1. Ligi’nde 309 maçta 98 gol attı.[1] Bunun dışında Türkiye Kupası’nda 5 kez gol attı. Attığı goller kadar, gollük ortalarıyla da ün yaptı. 2 kez A, 1 kez de B olmak üzere 3 kez Millî formayı giydi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.