Gıda Hattı

Ağzınızda “tuzlu” tat mı var? Potansiyel sebebine yakından bakalım!

11 Haziran 2022, 09:54
Paylaş
Ağzınızda “tuzlu” tat mı var? Potansiyel sebebine yakından bakalım!

Çoğu durumda, ağzınızda tuzlu bir tat olması tıbbi bir durum değil. Ancak görmezden gelmemeniz gereken bir işaret olabilir. Tuzlu bir ağzın en yaygın nedenlerine yakından bakalım

Dehidrasyon

Tükürüğünüz doğal olarak az miktarda tuz içerir. Ancak yeterince su almadığınızda, tükürüğünüzdeki tuz daha konsantre hale gelir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar yan etki olarak ağız kuruluğuna neden olarak ağzınızda tuzlu veya metalik bir tada neden olabilir. Herhangi bir reçeteli ilaç alıyorsanız ve ağız kuruluğu fark ederseniz sağlık uzmanınızla konuşun. Sorunla mücadele etmek için ilacınızı değiştirebilir veya ağız kuruluğu pastilleri gibi ev ilaçları önerebilirler.

Gebelik

Gebeliğin hormonal değişiklikleri burunda iltihaplanmaya neden olabilir. Genellikle gebelik riniti olarak adlandırılan bu zararsız durum burun akıntısı, geniz akıntısı ve bazen tuzlu bir tada neden olur.

Genellikle hamilelik riniti, hamilelik sona erdikten birkaç hafta sonra geçer. Bu arada, tuzlu burun spreylerinden biraz rahatlayabilirsiniz. Hamilelik sırasında herhangi bir ilaç almadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)

GERD, mide asidiniz yemek borunuza geri sızdığında meydana gelir. GERD tuzlu veya ekşi bir tada neden olabilir.

Birçok insan mide asitlerini nötralize eden veya asit üretimini azaltan ilaçlarla rahatlar. Tedavi edilmeyen GERD yemek borunuza zarar verebilir ve bazı sağlık sorunları riskini artırabilir. GERD semptomlarınız varsa doğru bir teşhis ve tedavi planı almak için sağlık uzmanınızla görüşün.

Tuzlu bir ağız için sağlık uzmanınızı ne zaman görmelisiniz?

Tuzlu bir tat, genellikle dehidrasyon veya ağız kuruluğu nedeniyle oluşur. Tuzlu bir tada sahipseniz ve şu semptomları yaşıyorsanız:

  • Sesinizde veya ses kısıklığında değişiklik,
  • Boynundaki yumru,
  • Kulağınızın önünde veya çenenizin altında tükürük bezlerinin şişmesi,
  • Çiğneme veya yutmada sorun,
  • Diyabet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı veya otoimmün bir durum gibi diğer sağlık durumları,

uzman doktorunuzla görüşmelisiniz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.