Gıda Hattı

Ağrı kesiciler düşünülenden daha tehlikeli

18 Mart 2016, 16:21
Paylaş
Ağrı kesiciler düşünülenden daha tehlikeli

Yapılan yeni bir araştırma, steroid içermeyen sıradan ağrı kesicilerin (NSAID) düşünülenden çok daha fazla yan etkiye sahip oldukları ve kalp hastalıklarına sahip kişilerde kullanımlarına çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

NSAID-gidahattiDünya’da en çok kullanılan ilaç türü olan steroid içermeyen sıradan ağrı kesiciler, birçok kişiye ağrı, ateş ve enflamasyon tedavisi için verilmektedir. Ancak bu tedavinin ülser ve yüksek tansiyon gibi yan etkileri de bulunmakta.

Bu alanda yapılan bütün araştırmaları bir araya toplayan kapsamlı bir çalışmaya göre özellikle eklem iltihaplanmaları (artrit) için verilen ilaçlar kalp hastaları için büyük tehlike oluşturuyor. European Heart Journal’da yayınlanan çalışma toplamda 14 Avrupa üniversitesi ve hastanesinden araştırmacıların işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.

COX-2 inhibitörleri olarak da bilinen steroid içermeyen sıradan ağrı kesicilerin kalp krizi riskini arttırdığının birkaç yıldır bilindiğini ve bu nedenle piyasadan bu tür ilaçların bir kısmının kalktığını belirten araştırmacılar, bunların yerine gelen ve daha eski bir NSAID olan Diklofenak türü ilaçların da benzer şekilde kriz riskini arttırdığını açıkladılar.

Çok sık kullanılıyor

kalp-krizi-gidahattiBu durumun oldukça endişe verici olduğunu belirten araştırmacılar, bu şekildeki eski tür ilaçların batıda birçok ülkede kullanıldığına ve reçetesiz satın alınabildiğine dikkat çektiler.

Batılı ülkelerde her yıl nüfusun yaklaşık %15’ine NSAID reçetesi yazılırken bu rakam ilerleyen yaşlarla birlikte artmaktadır. Örnek olarak Danimarka’nın yetişkin nüfusunun %60’ı on yıllık süre içerisinde en az 1 defa NSAID reçetesi alıyor. Bu noktada kalp hastalığına sahip Danimarkalıların %40’ına bu tür ilaçların verildiği bilinmektedir.

Doktorların NSAID türü ilaçları hastalarına vermeden önce her bir kişi üzerinde kalp hastalığı riski olasılıkları için araştırma yapmaları gerektiğini belirten araştırmacılar, aynı zamanda bu ilaçların reçetesiz satın alınmasının yasaklanması ve kullanımı hakkında yeterli uyarıların yapılması gerektiğini dile getirdiler.

Araştırmacılar bu noktada kalp sağlığını daha az etkileyen ağrı kesici türlerinin kullanılarak NSAID’lerden uzaklaşılmasını gerektiğini de belirterek, hasta sağlığını korumak adına araştırma sonuçlarının tıp uzmanları tarafından değerlendirmeye alınmasını önerdiler.

Antibiyotik etkiye sahip olmayan bu ilaç türleri genellikle kas ve kemik sistemindeki belirli rahatsızlıklarda iltihap, ağrı ve hareket kısıtlamalarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.