Gıda Hattı

Ağız kokusundan kurtulmanın yolu bulundu! Ağız kokusuna etkili ve doğal çözümler 

27 Eylül 2021, 18:38
Paylaş
Ağız kokusundan kurtulmanın yolu bulundu! Ağız kokusuna etkili ve doğal çözümler 
Ağız kokusu milyonlarca kişinin ortak problemi. Bu kokudan kurtulmak için kimi sakız çiğner kimi ise gargara yapar, kimi de şeker gibi yiyeceklerle ağız kokusunu çözmeye çalışmaktadır. Biyolojik bir sorun olarak ortaya çıkan ağız kokusundan kurtulabilmek için çok basit yöntemler var. Doktora gitmeye dahi gerek kalmadan ağız kokusunu doğal yöntemlerle çözebilirsiniz. Bunlardan biride elma ve yoğurt gibi besinleri tüketmek.

Ağız kokusu pek çok insanı rahatsız eden bir durumdur. Hatta insanlar için ağız kokusu utanç verici bir hale gelebilir. Ağız kokusu genellikle ağız hijyeni ile alakalı olmasına rağmen bu hijyenin sağlanması halinde de koku oluşabilir. Ağız kokusuna karşı hangi önlemler alınabilir? Gidermenin yöntemleri var mı? Doğal çözümler nasıl sağlanır? Ağız kokusunu %85 oranında hijyen tekniklerini kullanarak yok edebilirsiniz. % 15'lik kısım ise başta kulak burun boğaz problemi olarak görülebilir. Sindirim sisteminde yaşanan hastalıklar ve metabolik bozukluklar da ağız kokusuna neden olabilir. Bu nedenle ağız kokusu sorunu yaşayanların geniş bir açıdan bu kokuyu değerlendirmeleri ve gerektiğinde hekime başvurmaları gerekir.

Ağız kokusunu önlemenin doğal yöntemi var mı?

Ağız kokusundan kurtulabilmek için yapmanız gereken bazı çözüm yolları var.

 • Su; tükürük üretimini teşvik eden ve böylece ağızda bakteri oluşumunu engelleyen temel maddelerden biridir. Özellikle şekerli içecekleri ve kafeinli besinleri tükettikten sonra suyun bolca alınması gerekir. Günde en az 8 bardak doğal su içmek gerekir.
 • Probiyotikler; bağırsaklarımızdaki sağlıklı bakteri sayısını arttırmaktadır. Sindirim hastalıklarından kurtarır ve sindirim sorunu nedeniyle ortaya çıkan ağız kokusunu da yok eder. Kokulu sülfür gazlarının üretimi ve diş eti kanamalarına bağlı oluşan kokuları azaltır. Böylece ağız kaynaklı kokuların önlenmesinde etkilidir.
 • Tarçın; doğal bir antiseptik özelliğe sahiptir. Bakterilerin yayılmasını durdurur ve ağız kokusunu önler. Tarçın ve bal karışımı kullanılarak bir miktarda su eklenip karışım ağızda gargara yapıldığında mikrobiyal çeşitliliği destekleyen lifler ile ağızda rahatlığı ve kokunun giderilmesini sağlar.

 • Elma sirkesi; içerisinde bulunan doğal asitler de güçlü antibakteriyel özelliğe sahiptir. Midenin pH seviyesini de dengeler ve böylece sindirim hastalıklarını tedavi eder.
 • Limon suyu asidik özelliği sayesinde pH seviyesini dengeler ve ağızdaki kötü kokunun önlenmesini sağlar.
 • Yoğurt; laktobasillus ismi verilen sağlıklı bir bakterilerin üremesini sağlar. Vücudun çeşitli bölgelerinde kötü bakteriler ile savaşmaya yardımcı olan yoğurttan elde edilen sağlıklı bakteriler ağzın pH seviyesini dengeleyerek bakteri üretimini azaltır ve ağız kokusunu giderir.
 • Siyah ve yeşil çay; çay içinde oluşan polifenoller ağız kokusunu giderir. Polifenoller bir antioksidan oldukları için de ağızda bakteri üretiminin yavaşlamasını sağlar. Böylece ağız kokusuna karşı yardımcı olurlar.
 • Maydanoz; temizleyici ve antioksidan özelliği ile bilinmektedir. Maydanozda yoğun kromofil bulunmaktadır. Ağızda kötü kokulu bileşikleri bastıran maydanoz doğal bir deodorant görevi üstlenir. Dereotu, fesleğen ve nane de yine ağız kokusunun giderilmesinde yardımcı olur.

 • Hidistan cevizi yağı; yüksek yağ asiti içeriği ile aşırı mikrobiyal büyümenin azaltılmasını ve iltihaplarının giderilmesinde etkili bir besindir. Hindistan cevizi yağı ağız kokusunu önleyen ürünlerden bir tanesidir.
 • Karanfil tohumu ve rezene eski çağlardan beri nefes rahatlatıcı olarak kullanılır. Kavrulmuş rezene tohumu akşam yemeği sonrasında hala tüketilen bir besindir. Nefese taze koku veren aromatik esansiyel yağlar içeren rezene ağızdaki kötü kokuyu giderici özelliğe sahiptir.
 • Aloe vera antibakteriyel bir bitkidir. Araştırmalar pilağın azalmasında Aloe vera'nın faydalı olduğunu belirtmektedirler. Kolajen üretimini artırarak ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandıran aloe vera ağız kokusu ile mücadele içinde kullanılır. Gargara yapılarak tüketilebilir. Sadece biraz suyu kaynatıp soğuduktan sonra aloe vera jeli ekleyerek ağzınızda gargara yapmanız yeterli.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.