Gıda Hattı

Ağız kokusuna karşı ne yenilmeli, ne içilmeli?

4 Şubat 2016, 15:57
Paylaş
Ağız kokusuna karşı ne yenilmeli, ne içilmeli?

Çeşitli hastalıkların habercisi olabilen ağız kokusu, birçok insan için günlük yaşantısında kabus haline gelebiliyor. Ağız kokusunun önüne geçebilmek için diş temizliği ve uygun tedavilerin yanı sıra kokuya neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınılmasını öneren uzmanlara göre, ağız kokusunu gideren gıdaları tüketmek de, sorunun çözümüne yardımcı oluyor.

recep-eskar-gidahattiDiş Hekimi Recep Eşkar, ağız kokusunun; sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, metabolizma bozuklukları, bademcik iltihabı ve diş eti rahatsızlıkları gibi hastalıkların habercisi olabileceğinin altını çizdi. Recep Eşkar, “Ağız kokusu; bireylerin, beden-ruh-sosyal sağlığını da olumsuz yönde etkiyebilir. Arkadaş ve dost çevresinden uzaklaşma, başka insanların varlığı sebebiyle sosyal ortamlarda bulunmaktan kaçınma gibi olumsuz durumları beraberinde getirebilir. Bu nedenle ağız kokusuna sebep olan problem teşhis edilmeli ve sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Aynı zamandaağız kokusunu önlemek için kokuya neden olan yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır” diye konuştu.

agiz-kokusu-gidahattiRecep Eşkar, ağız kokusuna karşı ne önerdi?

Ülkemizde her 4 kişiden 1’inde bulunan ağız kokusundan kurtulmak için uygulanabilecek yöntemleri de açıklayan Eşkar, şu önerilerde bulundu:

1-Yumuşak diş fırçası değil, orta sertlikte diş fırçası kullanılmalıdır.

2-Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişler günde en az iki defa fırçalanmalı ve her gün diş ipi kullanmalıdır.

3-Ağız kokusunun nedenlerinden biri de dildeki tabakalaşmadır. Bu nedenle dilimizi fırçalamayı alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir. Dişleri fırçalayarak ağız kokusunun %20’sinden, dil fırçalayarak ağız kokusunun %80’inden kurtulabilirsiniz.

dis-fircalama-gidahatti4-Ağız kokusunu yok etmek için piyasadan satın alınan gargaraların bir kısmı, içindeki alkol sebebiyle ağız kokusunu artırabilir.

5-Çinkolu diş macunu, çinkolu sakız gibi çinko içeren ürünler ağız kokusunu yok eder.

6-Diş ve diş eti hastalıkları ağız kokusuna neden olduğundan ağız muayenesi ve bakımı için diş hekimi düzenli olarak ziyaret edilmelidir.

7-Ağızdaki tüm diş çürükleri, kırık dolgu veya kron-köprü tedavi ettirilmelidir.

maydanoz-kadin-gidahatti8-Protez, dolgu, diş köprülerinin aralarına kaçan ve orada kalan yiyecekler kötü kokuya sebep olacağından her gece protezleri çıkarmak ve temizlemek gerekmektedir.

9-Ağız kuruluğundan dolayı ağız kokusu olur. Ağız kuruluğuna sebebiyet vermemek için mutlaka bol bol su içilmelidir.

10-Maydanoz nefesimizi doğal olarak temizlemede etkilidir. Kahve taneleri, limon kabukları ağız kokusunu gidermektedir.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.