Gıda Hattı

Ağır geçen koronavirüsten koruyan gen hangisi?

30 Ocak 2022, 16:30
Paylaş
Ağır geçen koronavirüsten koruyan gen hangisi?

Araştırmacılar, insanları ağır koronavirüs geçirmekten koruyan bir gen varyantı olduğunu tespit etti. Bu yeni keşif, koronavirüsle mücadele açısından büyük önem taşıyor.

Araştırmadan elde edilen bulgular Nature Genetics dergisinde yayınlandı.

Pandeminin başından beri, COVID-19 hastalığının ne kadar şiddetli geçeceği konusunda kişinin genetiğinin etkisi araştırılıyor. Bu araştırmalarda bazı genetik özelliklerin insanları ağır hastalıktan koruduğu, bazılarının ise hastalığın ağır geçmesine zemin hazırlayan bir ‘yatkınlığa’ yol açtığı belirlenmişti.

Yeni yapılan çalışmada ise uluslararası bir araştırma ekibi, hayati tehlikeye yol açacak kadar ağır koronavirüsten koruyan özel bir gen varyantı bulunduğunu tespit etti.

Çalışmada, Afrika ve Avrupa kökeni ataları olan kişilerin genetik veri setleri incelendi ve karşılaştırıldı.

Daha önce de bazı antiviral mekanizmalarla ve koronavirüsü ağır geçirme olasılığının %23 düşmesiyle ilişkilendirilen OAS1/2/3 gen kümesini araştıran ekip, rs10774671 geninde bulunan bir genin, Afrika kökenli kişilerde COVID-19 sebepli hastaneye yatışa karşı koruyucu etki gösterdiğini belirledi. Daha önceki çalışmalarda aynı etki Avrupa kökenli kişilerde görülmüştü.

Ekip, farklı kökenlerden gelen kişilerde benzer koruma etkisi tespit edilmesiyle, COVID-19’a karşı koruma sağlayan özel bir genetik varyantı tespit ettiklerini açıkladı.

Genetik farklılık nasıl koruma sağlıyor?

rs10774671 geni ile ilgili halen çok fazla araştırma yapılması gerekiyor. Bununla birlikte araştırmacılara göre koruyucu etki, varyantın OAS1 geninki etkisine dayanıyor.

Varyant nedeniyle daha uzun OAS1 proteini kodlanıyor, bu da normal forma kıyasla SARS-CoV-2 virüsünü (COVID-19’a yol açan virüs) parçalamada daha etkili oluyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.