Gıda Hattı

AGİ yerine getirilen vergi desteği maaşlara ne zaman yansıyacak?

18 Ocak 2022, 18:05
Paylaş
AGİ  yerine getirilen vergi desteği maaşlara ne zaman yansıyacak?
Asgari ücret zammı açıklamasından sonra vergi muafiyeti getirildiği için agi desteği kaldırıldı. Maaşlardan kesilen vergi'nin çalışanlara yatırılıp, yatırılmayacağı ise merak konusu oldu. AGİ yerine getirilen vergi desteği ne zaman yansıyacak? gibi soruların cevabı detayları ile birlikte haberimizde.

Asgari ücret zammı açıklamasından sonra vergi muafiyeti getirildiği için agi desteği kaldırıldı. Maaşlardan kesilen vergi'nin çalışanlara yatırılıp, yatırılmayacağı ise merak konusu oldu. AGİ yerine getirilen vergi desteği ne zaman yansıyacak? gibi soruların cevabı detayları ile birlikte haberimizde.

Ocak ayı itibarı ile geçerli olacak yeni asgari ücretin açıklanmasının ardından, 2022 agi zammı tablosu da en çok merak edilenler arasında yerini aldı. Ancak asgari ücretin yüzde 50 artmasıyla birlikte şimdiye dek uygulanan yüzde 15'lik gelir vergisi ile yüzde 0,79'luk damga vergisinin kalkması sonrasında asgari geçim indirimi için değişikliğe gidildi.

Agi konusunda kafa karıştıran konuyu açıklığa kavuşturan isim ise çalışma ve sosyal güvenlik bakanı vedat bilgin oldu. Bakan bilgin tartışmalara son noktayı koyarak, "agi'' konusunda vergi alınıyordu. Şimdi bir o vergiden vazgeçtik. Yani agi için ne vergi alıyoruz ne de vergi iade ediyoruz. Böylece artık agi iade etmiyoruz. Bu durumda işçinin çalışanın bir kaybı yok" dedi.

A haber'de agi'ye ilişkin merak edilen noktaları açıklayan takvim gazetesi ekonomi müdürü faruk erdem 18,5 milyon işçi ve memurun merak ettiği soruları ve agi zammı tablosu ile ilgili detayları aktardı.

AGİ KALKTI VERGİ İADESİ GELDİ

Devletin artık agi vermediğini ancak en yüksek agi kadarlık vergiden vazgeçtiğini ifade eden faruk erdem, "Agi gelir vergisinden devletin bize ödediği bir vergi iadesi. Buradaki en yüksek iade 3 çocuklu ve eşi çalışmayan kişiye ödenen paraydı. Asgari ücretten vergi kaldırıldı dolayısıyla alınmayan bir verginin iadesi de kaldırılmış oldu.

Ama verginin kalkmasıyla birlikte bir destek oluştu. O desteğin miktarı da asgari ücrette 638 lira gelir vergisi, damga vergisi ile birlikte de 676 lirayı bulan vergi iadesi ortaya çıkmış oldu. Vergi iadesi değil ama vergi istisnası gibi görüyorum. Daha yüksek maaş alanlar ise asgari ücret kadar olan kısmında vergi alınmıyor. Yani onlar için de 638 liralık bir katkı var.

Agi kalktı ama aslında duruyormuş gibi bir durum ortaya çıktı. Şu anda agi olsaydı 3 çocuklu ve eşi çalışmayan biri en yüksek rakamı alacaktı. Bu da 638 lira olacaktı. Bu da bugünkü asgari ücrette verginin karşılığı. Yani devlet aslında agi'yi vermiyor ama en yüksek agi kadarlık vergiden vazgeçiyor. Bekar bir işçi 375 lira alacaktı, 3 çocuklu işçi de 638 lira alacaktı. Ancak şimdi ise herkes 638 lira alacak" değerlendirmesinde bulundu.

AGİ'DE BRÜT VE NET MAAŞ DETAYI

Çalışanların en merak ettiği konunun ise bu rakamın cebe girip giremeyeceği olurken faruk erdem şunları ifade etti:

"Gelir idaresi başkanlığı'na bir görev düşüyor. bir tebliğ taslağı var. onun güncellenmesi lazım. Net ücretten çalışanlar için orada örnek hesapların olması lazım. Daha yüksek ücret alanlarda da 638 lira ödeyecekleri vergiden düşülüyor. Net ücretteki 638 lira destek ise işverene yapılmış oluyor. Şu anda o tebliğ taslağında brüt ücret üzerinden anlaşanların hesapları var. Brüt ücret alanlar için vergi istisnası onların maaşına bir destek olarak görülüyor. İşveren isterse bunu paylaşabilir. Ama bunun o tebliğde netleşmesi lazım. agi kalktı ama herkes için en yüksek agi miktarında bir vergi desteği geldi."

 

 

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.