Gıda Hattı

Afyonkarahisar tarım ürünleri neler?

6 Haziran 2021, 16:55
Paylaş
Afyonkarahisar tarım ürünleri neler?

Afyonkarahisar tarım ürünleri neler? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sıklıkla araştırılıyor.

Afyonkarahisar Tarım Ürünleri Neler?

Arpa, buğday, şeker pancarı, nohut, yeşil mercimek, ay çiçeği, haşhaş ve yonca. Sebzelerden; biber, domates, fasulye, salatalık, ıspanak, kavun ve karpuz meyvelerden; elma, armut, erik, kayısı, kiraz, vişne, badem, ceviz ve üzüm

Afyonkarahisar Tarım il Müdürlüğü İletişim

  • Adres : Ali Çetinkaya Mahallesi Ali Çetinkaya Bulvarı No:2 Merkez-AFYONKARAHİSAR
  • Telefon : 0 272 213 71 00
  • Faks : 0 272 212 04 49
  • E-Posta : [email protected]

Afyonkarahisar Tarım Kredi Kooperatifi

AdresKasımpaşa, 03200 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
Telefon(0272) 212 29 22

Afyonkarahisar Tarım ve Orman Çiftçi Bilgilendirme

​İlimizde tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize ‘‘ Çiftçi Bilgilendirme Sistemi’’ programı hazırlanarak çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur.

İl Müdürlüğümüz personellerince hazırlanan ‘‘Çiftçi Bilgilendirme Sistemi’’ Android işlemcili telefonlara https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tarimsorgu.iltarimorman.afyoniltarim adresinden yada playstore dan programı cep telefonuna kurabilmektedir. Program ile İl Müdürlüğümüzce yürütülen tüm hayvansal ve bitkisel destekleme hakedişleri bireysel olarak sorgulanabilmektedir. Ayrıca İl Müdürlüğümüzün ve Bakanlığımızın tüm faaliyetleri hakkında anlık olarak haberdar olunabilmekte ve bildirimler alınabilmektedir. Ülkemizde ilk kez uygulamaya konulan bu sistem ile Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tüm hemşerilerimizin yalnızca bir ''tık'' uzağındadır.

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım Faaliyetleri Nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar;

  • - Beslenme
  • - Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
  • - Giyinme
  • - Sağlık
  • - Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.