Gıda Hattı

Afyonkarahisar IPARD yatırımlarına kavuştu

9 Ocak 2016, 15:50
Paylaş
Afyonkarahisar IPARD yatırımlarına kavuştu

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından kullandırılan IPARD I fonlarıyla Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen yatırımların toplu açılışı ve IPARD II Lansman Töreni, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar NG Hotel’de 7 Ocak’ta düzenlenen törene Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanı sıra Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, Afyonkarahisar milletvekili Ali Özkaya, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı ile çok sayıda bürokrat ve davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, IPARD I Programı ile Türkiye’ye kazandırılan yatırımlar ve bundan sonraki süreçte uygulanmaya başlanacak IPARD II ile gelen yeniliklere değindi.  Nazlı, şunları söyledi:

“2011 yılından itibaren uyguladığımız hibe programı ile 11 bin yatırımcımızla sözleşme imzaladık. Bu 11 bin projenin yatırım tutarı 6 milyar liradır. TKDK, bu 6 milyar liranın 3,5 milyar lirasını yatırımcılara hibe olarak vermiştir.

18 Aralık’ta çıkılan çağrı ilanı ile IPARD II Programı olarak adlandırdığımız yeni döneme başlıyoruz. Hedefimiz 2020 yılına kadar sürecek bu yeni dönem ile kırsalda daha kaliteli, daha modern, büyük istihdamlar sağlayan, sürdürülebilir projeleri hayata geçirmek. Afyonkarahisar’da yatırımların hayata geçmesinde TKDK’ya destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim.”

Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner ve milletvekili Ali Özkaya da konuşmalarında TKDK’nın kazandırdığı yatırımların önemine vurgu yaparak, vatandaşların bu hibelerden daha çok faydalanması gerektiğinin altını çizdiler.

ipard-gidahatti

Orman ve Su İşleri Bakanı şehidi andı

Şırnak’ta şehit düşen uzman çavuş Ramazan Emet’e başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise “Umut ediyorum ki ülkemiz her şeyin üstesinden geldiği gibi bu terör belasının da üstesinden gelecektir. Kimsenin milletimize bu acıları çektirmeye hakkı yoktur.” dedi.

TKDK’nın Afyonkarahisar’a kazandırmış olduğu yatırımların önemine değinen Eroğlu, “İlimize 395 proje kazandıran, binlerce istihdam sağlayan, özellikle kırsal alanlara yatırım yapılmasını teşvik eden TKDK’ya teşekkür ediyorum. Kırsal alanların kalkınması aynı zamanda o ilin kalkınmasının önemli bir ayağını teşkil eder. Bunun başarılmasında emeği olan herkesi kutluyorum. Bölgesel özelliklere göre kalkınma çok önemli. Afyonkarahisar hayvancılık sektöründe önemli şehrimiz. Manda kaymağı, sucuk, yoğurt gibi İlimize ait ürünlerimiz mevcut. TKDK’dan beklentimiz bölgelerin kültürel ve tarımsal özelliklerine göre yatırımlar yapılmasını sağlaması.”

Konuşmaların ardından yaklaşık 139 milyon TL hibe desteği sağlanan yatırımlardan tamamlanan 351 tanesinin açılışı gerçekleştirildi.

Tören, yatırımcılara temsili çeklerinin verilmesi ile son buldu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.